Haber 7

Danıştay'tan flaş başörtüsü kararı!

Danıştay 2. Dairesi TSK'da kadın personele başörtüsü serbestisi getiren düzenlemenin yürütmesinin durdurulması talebini reddetti.
GİRİŞ 06.12.2018 11:50 GÜNCEL
Metin Boyutu

Danıştay 2. Dairesi, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde (TSK) başörtüsü serbestliği getiren düzenlemenin yürütmesinin durdurulması istemini 1'e karşı 4 üyenin oyuyla reddetti. Daire, iptal istemine ilişkin kararını ise önümüzdeki günlerde verecek.

 

 

HKP, BAŞÖRTÜSÜ KARARIN İPTAL EDİLMESİNİ İSTEDİ

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki (TSK) başörtüsü serbestliğine karşı Danıştayda idari dava açmıştı. HKP'nin avukatları, açtıkları davada, TSK'daki başörtüsü serbestisinin, Anayasadaki laiklik ilkesine, Anayasa Mahkemesinin önceki kararlarına aykırı olduğunu ifade etmişti. Avukatlar, serbestlik düzenlemesinin orduyu ve subayları bir din devleti yapılanmasına doğru götüreceğini ileri sürerek, düzenlemenin Danıştay tarafından iptal edilmesini istemişti.

 

 

DANIŞTAY SAVCISI: LAİKLİĞE AYKIRI

Danıştay savcısı, TSK'da başörtüsü serbestliğinin anayasada yer alan laiklik ilkesine aykırı olduğunu söyleyerek düzenlemenin iptal edilmesi gerektiğini ifade etti.

YÜRÜTMENİN DURDURULMASI REDDEDİLDİ

Müzakereler sonucunda düzenlenenin yürütmesinin durdurulması istemi 1'e karşı 4 üyenin oyu ile reddedildi. Kararda, "Uyuşmazlığın niteliğine ve davanın durumuna göre, olayda 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 27. maddesinin 6352 sayılı Yasa ile değiştirilen 2, fıkrasında sayılan koşullar (telafisi güç veya imkânsız zararların doğması ve idari işlemin açıkça hukuka aykırı olması şartları) gerçekleşmemiş olduğundan yürütmenin durdurulması isteminin reddine oy çokluğu ile karar verildi" ifadelerine yer verildi. 

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI'NIN KIYAFET YÖNETMELİĞİ

Milli Savunma Bakanlığınca Şubat 2017'de Türk Silahlı Kuvvetleri Kıyafet Yönetmeliği'nde önemli bir değişikliğe imza atılmıştı. Düzenlemeyle TSK'da kadın personellerin başörtü takabilmelerine imkan tanındı. Türk Silahlı Kuvvetleri Kıyafet Yönetmeliği'nin "Genel Hükümleri" bölümüne şu madde eklenmişti:

"Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri mensubu bayan subaylar, sözleşmeli subaylar, astsubaylar, sözleşmeli astsubaylar ve askeri öğrenciler ile bunların adayları ve kursiyerleri, resmi üniformalarıyla birlikte şapka, bere veya kep altına başlarına taktıkları üniforma renginden istihkak olarak verilen desensiz giysileri yüzlerini kapatmayacak şekilde takabilirler."

Yorumlar

137
 • adm378

  4 ay önce Şikayet Et Milletin özgürlüğünü elinden almak isteyen o üyeye yazıklar olsun. Derhal görevden alınmalıdır, millet düşmanlarının o koltuklarda işi olmamalı.
  Toplam beğeni
 • alaca

  4 ay önce Şikayet Et danıştay savcısı laikliğe aykırı demiş ve hala görevinde...
  Toplam beğeni
 • Doğu-Batı

  4 ay önce Şikayet Et Yıllarca "laiklik elden gidiyor, irtica hortlayacak, din devleti olma yoluna tamamen girdik" safsatalarınız yüzünden güzel ülkem nelerini kaybetti hiç düşündünüz mü?
  Toplam beğeni
 • ASIL

  4 ay önce Şikayet Et Laizm , Laiklik Diğer kanunlar gibi Fransa'dan bize geçen bir adettir. Fakat Avrupa'nın diğer Devletleri Laizm i kabul etmemişler, Eğer sizin dediğiniz gibi Laiklik herkes inancinda hürse neden Müslümana inanc hürriyeti verilmiyor.!?
  Toplam beğeni
 • Birturk

  4 ay önce Şikayet Et Kuleli de halkına eşkıya yetistirenler .üniversitelerde gurup çalışmasıyla bu milletin başına amir memur atamışlar nasi bi karar bekliyorsunuz baska
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.