Haber 7

YÖK harekete geçti! Bakanlık komisyon kuracak

Üniversitelerde şiddeti önlemek için YÖK tarafından eylem planı hazırlanacak, İçişleri Bakanlığı ile ortak komisyon kurulacak.
GİRİŞ 05.01.2019 11:24 GÜNCEL
Metin Boyutu

YÖK, son dönemlerde üniversitelerde akademisyenlerin maruz kaldığı ve çoğu ölümle sonuçlanan şiddet olaylarına karşı eylem planı hazırlayacak.

 

 

Son olarak Çankaya Üniversitesinde görev yapan Araştırma Görevlisi Ceren Damar Şenel’in sınavda kopya çekerken yakaladığı öğrencisi tarafından odasında hunharca öldürülmesi olayı sonrasında, son dönemlerde üniversitelerde akademisyenlere yönelik yaşanan hadiseler üzerine Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı harekete geçerek, bu üzücü olayların önlenmesine yönelik çalışma başlattı.

BAŞKAN SARAÇ KONUYU İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU İLE GÖRÜŞTÜ

 

 

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç,  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile üniversitelerdeki şiddet olaylarıyla ilgili bir görüşme gerçekleştirerek kendisinden bu olayların engellenmesi yönünde yapılacak çalışmalara katkı sağlamaları ve bu hususta Bakanlık olarak kendilerine destek olmalarını istedi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da YÖK Başkanı Saraç’a konuyla ilgili her türlü katkıyı sağlayacaklarını ifade etti.

ORTAK KOMİSYON KURULARAK ALINACAK TEDBİRLER MASAYA YATIRILACAK

Yapılan görüşme neticesinde İç İşleri Bakan Soylu ve YÖK Başkanı Saraç, İçişleri Bakanlığının temsilcilerinin de içerisinde yer alacağı bir ortak çalışma grubunun acil olarak kurulması hususunda mutabık kaldılar.

Bu ortak çalışma grubu, üniversite yerleşkeleri içerisinde yaşanan şiddet olaylarının artmasının nedenlerini araştırarak bu olaylara zemin oluşturan hususların ortadan kaldırılması ile kampüslerde ve kapalı eğitim alanlarındaki emniyetin artırılması dahil önleyici tedbirleri müzakere edip alınan kararları hayata geçirecek.

Kurulacak bu çalışma grubu önümüzdeki günlerde faaliyete başlayacak. Alınacak tedbirlere ilişkin teklifler İçişleri Bakanı ile YÖK Başkanına sunulacak ve sonrasında ivedilikle uygulamaya konulacak.

Yorumlar

18
 • karaali

  6 ay önce Şikayet Et hakimler işin vebali sizde gereken ceza verilmeli
  Toplam beğeni
 • Serdar

  6 ay önce Şikayet Et Üniversitelerde kişisel fantezilerin önüne geçilmeli, rektörler ve dekanların keyfi yönetimlerinin önüne geçilmeli. Adaletin olmadığı yerde zulüm vardır. Zulmün olduğu yerde de şiddet olur
  Toplam beğeni
 • HamidiyeSüvarisi

  6 ay önce Şikayet Et Herkese ayrı siddet kanunu çıkaracağımıza Allahın kanunlarını getirelim.yani bu ülke Allah cc.ın kanunlariyla yönetilmediği sürece daha çok şey gelecek başımıza.ölmezsek göreceğiz.
  Toplam beğeni
 • bunca

  6 ay önce Şikayet Et alkol, uyuşturucu ve alt versiyonu sigarayı kaldırmadan bir yere varamazsınız.
  Toplam beğeni
 • Ali

  6 ay önce Şikayet Et Demek ki diğer derslerde de kopya çekiyordu ki sadece bu hocamız tepki gösterince kendini kartal zannetti. Acaba soruyorum sadece hocamızın gözetmenliklerine mi denk geliyordu yoksa başka derslerde de yapıyordu da göz mü yumuyorlardı. Eğitimde sıkıntılı öğrenciye herkes tepki göstermiyor bundan dolayı öğrenci de hatasını marifet zannediyor
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.