Haber 7

RTÜK düğmeye bastı! Mercek altına alındı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, son günlerde aile içi şiddet, taciz ve tecavüz vakalarına yer veren ve toplumun her kesiminde tepkiyle karşılanan kuşak programlarına ilişkin çalışma başlattı
GİRİŞ 11.01.2019 12:09 GÜNCEL
Metin Boyutu
RTÜK düğmeye bastı! Mercek altına alındı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), aile içi şiddet, taciz ve tecavüz vakalarının sıklıkla yer aldığı kuşak programlarını mercek altına aldı. 

 

 

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, hafta içi gündüz kuşağında yer alan kadın programlarıyla, cinayet, şiddet, çocuk kaçırma ve ensest ilişki gibi konulara yer verilen programlarda son günlerde yaşanan olaylar, televizyon izleyicisinde ciddi oranda rahatsızlık yarattı. 

Kuşak programları konusunda son bir ayda RTÜK'e yaklaşık bin izleyici şikayeti ulaştı. 

 

 

"Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun" gereğince kuşak programlarına ilişkin raporlamalarını rutin olarak sürdüren ve daha önce ilgili yayınlara çeşitli müeyyideler uygulayan RTÜK, bu konuda toplumda beliren hassasiyeti de göz önüne alarak konuya ilişkin ayrı bir çalışma başlattı. 

HER 4 İZLEYİCİDEN 3'Ü RAHATSIZ

RTÜK'ün "Televizyon İzleme Eğilimleri Araştırması-2018" verilerine göre de kuşak programları, izleyicinin en çok rahatsızlık duyduğunu ifade ettiği program türleri arasında yer alıyor.  

Araştırmaya katılanların yüzde 46,3'ü "sizi en çok rahatsız eden program türü hangisi" şeklindeki soruya "kuşak programları" yanıtını verirken, bu programlardaki "genel ahlak ve aile yapısına aykırılık" yüzde 73,4 ile en fazla eleştirilen unsur oldu. 

İzleyicilerin yüzde 48,3'ü "çocuk ve gençlere olumsuz örnek oluşturduğu", yüzde 39,4'ü "özel hayatın gizliliğine aykırılık teşkil ettiği", yüzde 35,1'i "milli manevi değerlere aykırılık taşıdığı", yüzde 17,8'i ise "ayrımcı ve kutuplaştırıcı olduğu" gerekçesiyle bu programlardan rahatsızlık duyduğunu ifade etti. 

RTÜK, vatandaşlardan gelen şikayetleri de göz önünde bulundurarak, 2018'in 9 aylık döneminde kuşak programlarına yönelik 10 müeyyide uygulamıştı.

Yorumlar

12
 • hncvx

  5 ay önce Şikayet Et GÜNAYDIIIIIIINNNNN !!! a
  Toplam beğeni
 • Alp

  5 ay önce Şikayet Et Rtük,de bir sorun olduğu gün gibi ortada. O yüzden önce Rtük elden geçirilmeli.
  Toplam beğeni
 • Yazık

  5 ay önce Şikayet Et Geç kalınmış bir karar ne yazıkki
  Toplam beğeni
 • ŞÖFÖR

  5 ay önce Şikayet Et bence ilk önce rtük el atılsın
  Toplam beğeni
 • hasan

  5 ay önce Şikayet Et devletin kurumları hangisi olursa olsun Sayın CUMHURBAŞKANIMIZ dile getirmeden herhangi bir konuya müdahale etmiyor. arkadaşım başkanımız her işle ilgilenirse sizin ne işiniz var. sayın BAŞKANIM birde şu yanlış veya yanlı karar veren hakim ve savcılara el atsanız HSYK ve Adalet bakanlığı sizi bekliyor.
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.