Haber 7

Arsız memurlar çetesi: 5 milyonluk vurgun!

İstanbul'da 'Arsızlar çetesi' olarak bilinen suç örgütüne yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan, aralarında kamu görevlilerinin de bulunduğu 28 şüpheliden 20’si tutuklandı.
GİRİŞ 12.01.2019 13:45 GÜNCEL
Metin Boyutu
Arsız memurlar çetesi: 5 milyonluk vurgun!

Araç kiralama şirketlerinden, otomobilleri sahte belgelerle kiralayan şebekenin yaklaşık 500 kişiden 5 milyon lira vurgun yaptığı öğrenildi. Çete üyeleri arasında bir jandarma, bir polis ve 6 noter katibinin de bulunduğu ortaya çıktı.

 

 

“Arsızlar Çetesi” olarak bilinen suç örgütüne yönelik operasyon İstanbul Emniyetine bağlı Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gerçekleştirildi. Polisi harekete geçiren olay, 6 ay önce polise yapılan bir ihbarla ortaya çıktı. İddiaya göre; polisi arayan kişi, ‘Rent A Car’lardan araç kiralayan bir şebekenin sahte belgelerle bu araçları sattığını ihbar etti. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla başlayan soruşturmada, çete üylelerinin tespiti için teknik ve fiziki takip çalışması yapıldı.

3 AŞAMALI İŞLEM: ÖNCE GPS SÖKÜLDÜ

 

 

Polisin yaptığı çalışmada; şebekenin 3 aşamalı işlem yaptığı anlaşıldı. Buna göre, şebeke üyesi önce İstanbul'a yakın yerlerden araç kiraladı. Aracı başka ile götürmeyeceğini söyleyen şebeke üyeleri, otomobillerdeki GPS cihazlarını “Organ nakli” adı verilen bir yöntemle söktü. GPS güç kaynağı kesilmeden çalışır vaziyette bırakıldı.

ARAÇ BAŞKA BİR KENTE GÖTÜRÜLÜP, ÇETE ÜYESİ NOTERLE SATILIYOR

Bu işlemlerin ardından, başka bir kente götürülen araç, sahte belgelerle bir şebeke üyesine devredildi.

SATIN ALAN ŞEBEKE ÜYESİ DE İNTERNETTEN SATIŞA ÇIKARIYOR

Daha sonra ise piyasa değerinin 5 bin lira altında fiyatlara internetten satışa çıkarılan araç, üçüncü şahıslara satıldı. Polis ekipleri şebekenin satış işlemlerini kolay bir şekilde yaptığını belirleyince soruşturma derinleştirildi.

NOTER KATİBİ İLE SATIŞ

Polisin çalışması ‘satış işleminin neden kolay yapıldığını’ da ortaya koydu. İddiaya göre şebeke üyeleri, araç sahipleriyle ilgili bilgilerini almak için bir asker bir polis ve 6 noter katibi ile ortak çalışıyordu. Araç sahibinin bilgilerleriyle Avcılar'daki bir adreste sahte kimlik üretiliyordu. Bu kimliklerle şebeke üyesi noter katipleri vasıtasıyla satış işlemleri yapılıyordu. Noter katiplerine bu işleme karşılık 10 bin lira ödeniyordu.

DEVREYE POLİS ÇEKİCİSİ GİRDİ

Polisin takibi sırasında Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde araç kiralayan çete üyeleri, Kocaeli’nin Gebze ilçesinde bir noter katibi üzerinden işlem yaptı. Araç şebeke üyesine devredildi. Takip sırasında durumu belirleyen ekipler bir plan yaptı. Araç, satışının engellenmesi için gizlice bir çekiciye yüklendi. Daha sonra ise Emniyet Müdürlüğünün otoparkına götürüldü.

‘ARACIMIZ ÇALINDI'

“Arsızlar Çetesi”nin üyeleri bu olayın ardından “Aracımız çalındı” diyerek Kağıthane'de polis merkezine giderek şikayetçi oldu. Polis takip sırasında benzer yöntemle 6 aracı kurtardı.

PARALARI SEVGİLİ DAĞITMIŞ

Çalışmalarda şebekenin elebaşının Mustafa ve Serdar B. kardeşler olduğu anlaşıldı. Şebekenin rüşvet işlerini ise Mustafa B.'nin sevgilisi Serpil D.'nin organize ettiği belirlendi. Araştırmalarda, aralarında 6 noter katibi, 1 uzman jandarma ve 1 polisin de aralarında bulunduğu toplam 33 şüpheli belirlendi.

EVLERİ YÜZLERCE KİŞİYE KİRALADI

Şebekenin, araç kiralama dolandırıcılığıyla birlikte sahte belgelerle ev kiraladığı da tespit edildi. Bu yöntemde şebeke önce günlük ev kiraladı. Daha sonra ise sahte belgelerle ev sahibi gibi davranan çete üyeleri, bu daireleri 3 aylık peşinat ve 1 depozito karşılığında onlarca kişiye kiraladı.

GECE HAYATINDA HARCAMIŞLAR

Yaklaşık 500 kişiyi dolandıran şebekenin, 5 milyon lira vurgun yaptığı tespit edildi. Şebeke elebaşlarının vurgun yaptıkları paraları gece hayatında harcadıkları belirtildi.

 

 

Yorumlar

14
 • serkan

  6 ay önce Şikayet Et sen trafikte bir anlık sinirle bağırdığın belki küfür ettiğin bir kişi ile nasıl helalleşeceğinin kabuslarını gör, ama ırzını malını emanet ettiğin kişiler bu haltları yesin. cehennemin olması ne kadar mantıklı, değil mi?
 • HamidiyeSüvarisi

  6 ay önce Şikayet Et Önce güzel bir dayak atılmalı sonrada en az 25 yıl ceza verilmelidir.
  Toplam beğeni
 • hackan

  6 ay önce Şikayet Et Ev kiralama sahteciligini avrupa da yapmayi dusunmustum. Sonra vazgecmistim. Yillar sonra karsima bu haber cikinca sasirdim. Demek kafalarimiz ayni
  Toplam beğeni
 • OSMANLI TÜRKÜ....

  6 ay önce Şikayet Et ARSIZLAR ÇETESİ. Devlet Memurları Herhangi bir çete Farketmez unutmayın artık bitti Çete ayakları DEVLET HERYERDE UNUTMAYIN ÖZELLİKLE YAZIOM MAZLUMUN PARASINI ÇALANLARA YİYENLERE UNUTMAYIN ONLAR HERYERDE DEVLET HERYERDE.
  Toplam beğeni
 • ahmet akay

  6 ay önce Şikayet Et 33 kişi aylık kazanç 2 bin tlden 66 bin doladırdıkları miktar 5 milyon tl 6 yıl bedavaya cezaevinde kurulan atölyelerde çalışacak. üstünede 4 yıl ceza. 10 yıldan önce çıkamayacak hem mağdur olmayacak hemde birdaha bunu yapanın yanına kar kalmayacak devlet bunları cezaevinde mağdur ettikleri kişilere borçları bitene kadar çalıştıracak.
  Toplam beğeni
  • chingiz abdullaev

   6 ay önce Şikayet Et aynen dusunuyorum kardesim.haram para basanlari curudeceksin.
   Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.