Haber 7

MEB duyurdu! Hepsi kapatılacak

Milli Eğitim Bakanlığınca özel öğretim kurslarının 2019-2020 eğitim ve öğretim yılından itibaren kapatılacağı bildirildi.
GİRİŞ 28.01.2019 22:19 GÜNCEL
Metin Boyutu
MEB duyurdu! Hepsi kapatılacak

Bakanlığın internet sitesinde destekleme ve yetiştirme kurslarına  ilişkin yapılacak yeni düzenlemelerin yer aldığı duyuru yayımlandı.

 

 

Duyuruda, şu bilgilere yer verildi:

"Milli Eğitim Bakanlığı, olası mağduriyetleri önlemek için özel  öğretim kurslarının 2019-2020 eğitim ve öğretim yılından itibaren kapatılmasına  ilişkin tüm çalışmalarını tamamladı. Bu kapsamda 5580 Sayılı Özel Öğretim  Kurumları Kanunu'nda değişiklik öngören çalışmanın yasalaşmış olması sonucunda  özel öğretim kursları kapanacak. Bu nedenle veli ve öğrencilerin herhangi bir  mağduriyet yaşamaması için önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren özel  öğretim kurslarının yeni öğrenci kaydı yapmamaları ve bursluluk sınavı  yapmamaları gerekmektedir. Örgün eğitim çağındaki öğrencilere okullarda, mezun  öğrencilere ise halk eğitimi merkezlerinde ücretsiz olarak destekleme ve  yetiştirme kursları verilmeye devam edecek."

 

 

Duyuruda, kurslarda görevlendirilecek personele uygulanacak öğretim  programları ve kullanılacak yardımcı öğretim materyallerine yönelik kapsamlı bir  çalışmanın yürütüldüğü kaydedildi.

TEMEL LİSELER KAPANIYOR

Duyuruda, "Dershanelerin dönüştürülmesi sürecinde açılan temel liseler  de 2018-2019 eğitim ve öğretim yılının sonunda kanunda belirtilen süreyi  tamamlayarak kapanacak. Bu nedenle temel liselere yeni öğrenci kaydı ve bursluluk  sınavı yapılmayacak." ifadesi kullanıldı.

Bu okulların ara sınıflarında öğrenim gören öğrencilerin resmi ve özel  ortaöğretim kurumlarına ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda naklinin  yapılabileceği aktarılan duyuruda, "Milli Eğitim Bakanlığınca bu süreçte veli ve  öğrencilerin mağduriyet yaşamamaları için gerekli tüm tedbirleri almaya dönük  çalışmalar yapılmaktadır." ifadelerine yer verildi.

TEŞVİK KADEMELİ KALDIRILACAK

Duyuruda ayrıca, kamuoyunda "teşvik" olarak da adlandırılan eğitim ve  öğretim desteği uygulamasının organize sanayi bölgeleri ve bu bölgeler dışında  açılan özel mesleki ve teknik eğitim okullarında öğrenim gören öğrenciler hariç  olmak üzere diğer özel okullar için 2018-2019 eğitim ve öğretim yılının sonundan  itibaren kademeli olarak kaldırılacağına işaret edilerek, şunlar kaydedildi:

"Bu kapsamda 2019-2020 eğitim ve öğretim yılından itibaren özel  okullarda ilk defa öğrenim görecek öğrencilere eğitim ve öğretim desteği  verilmeyecek. Halen özel okullarda bu desteği alan öğrenciler ise öğrenim  gördükleri okulun öğretim kademesi süresi boyunca destekten yararlanabilecek."

Kaynak : AA

Yorumlar

23
 • osmana

  8 ay önce Şikayet Et sizin maaşı garanti örtmenler dersle mersle ilgilenmiyor anlamıyor musunuz?
  Toplam beğeni
 • Hademe

  8 ay önce Şikayet Et Ülkemizde eğitim sorunu yok. Bananecilik sorunu var. Buna öğretmenlerde dahil. Bilgiler paylaştıkça çoğalır. Fikri olmayan, olupta paylaşmayanlar. Toplumsal bananecilik ve cimrilik hastalığı okullar da anlatılmalı, bu kadar çok sorunları çözmeye yeter.
 • ÖNERİ-302

  8 ay önce Şikayet Et Öğretmenler de memur ve 12 ay maaş alıyorlar. Öğretmenler okullar kapandıktan sonra da okula devam etsinler ve kendilerini geliştirsinler. BÖYLECE bir öğretmen benzer birkaç dersi verebilir. Mesela, Cumhuriyet Tarihi-Osmanlı Tarihi-Coğrafya dersleri, Türkçe-Edebiyat-Yabancı Dil dersleri. Matematik-Fizik dersleri, Biyoloji-Kimya dersleri gibi. Bir öğrenciden bütün bu dersleri öğrenmesi ve hatta daha fazlasını öğrenmesi bekleniyorsa, bir öğretmen de en az iki tanesini öğrenebilir ve öğretebilir. BÖYLECE daha az sayıda öğretmenle bu dersler verilebilir. Ortaokul ve liselerde bu klasik dersleri bu kadar derinlemesine öğretmek yerine daha güncel ihtiyaçları öğretecek dersler verilmeli.
  Toplam beğeni
  • uzaylı

   8 ay önce Şikayet Et Adam haftada 40 saat ders veriyor zaten, bir de farklı branşa mı girecek? En son ne zaman okulun önünden geçtiniz :)
   Toplam beğeni
  • Ali

   8 ay önce Şikayet Et Çoook zekisin sen ya. Bu yaşa kadar bu kafayla nasıl hayatta kaldın şaşıyorum.
   Toplam beğeni
 • FIKRA DEGİL GERÇEK

  8 ay önce Şikayet Et Din dersi öğretmeni sınıfa üzerinde kuru kafa resmi olan tişörtle giriyor. Öğrenciler bu kuru kafa ne anlam geliyor diye soruyor. Öğretmen de sonsuzluk, ölümsüzlük diye cevap veriyor.
  Toplam beğeni
 • hassan

  8 ay önce Şikayet Et çocuğum okul ve okul içi ek derslerle 40-60 seviyelerinde gezerken özel kurs ile 80 puan seviyelerine çıkmasını sağladık. demek ki eğitimcilerin arasında ciddi fark var.
  • ABDULLAH

   8 ay önce Şikayet Et Söylediğiniz doğrudur. Fakat eğitim sistemimizde dersi sabote eden öğrenciye bir yaptırım bulunmazken, öğretmenin azarlaması bile suç sayılabiliyor.
   Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.