Haber 7

Bakanlık'tan 'geri kazanım' açıklaması: Vatandaştan ücret alınmayacak!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 'Bakanlığımız tarafından ambalajlı ürünler için vatandaştan ücret alınacağı yönündeki haberler kesinlikle doğru değildir' açıklamasını yaptı.
GİRİŞ 09.05.2019 19:07 GÜNCEL
Metin Boyutu
Bakanlık'tan 'geri kazanım' açıklaması: Vatandaştan ücret alınmayacak!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından, ambalajlı ürünler için vatandaştan ücret alınacağı yönündeki haberlerin doğru olmadığı bildirildi.

 

 

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, bugün bazı basın kuruluşlarında "geri kazanım katılım payı" ile ilgili haberlerin yer aldığı belirtildi.

"2018'DE TÜM PARTİLERİN MUTABAKATIYLA KABUL EDİLDİ"

Geri Kazanım Katılım Payı uygulamasının 29 Kasım 2018'de TBMM'deki tüm siyasi partilerin mutabakatıyla kabul edildiği anımsatılarak, bu uygulamanın katılım payına tabi ürünleri piyasaya süren işletmeleri ilgilendiren bir uygulama olduğu vurgulandı.

"VATANDAŞTAN ÜCRET ALINMAYACAK"

Ambalajlı ürünler için vatandaştan ücret alınacağı yönündeki haberlerin doğru olmadığı bildirilen açıklamada, vatandaştan herhangi bir ücret alınmasının asla söz konusu olmadığı kaydedildi.

"ATIK YÖNETİMİNİN DAHA ETKİN BİR ŞEKİLDE YAPILMASI SAĞLANACAK"

Açıklamada, 2005'ten beri ambalaj atıkları ile akü, pil, lastik, madeni yağlar, elektronik eşya gibi özel atıkların yönetimi konusunda Bakanlığın yetkilendirdiği kuruluşların faaliyet gösterdiği belirtilerek, şu bilgiler verildi:

"Bakanlığımızca yapılan tüm iyileştirme çalışmalarına rağmen bugüne kadar atık toplanmasında hedeflenen artış sağlanamamıştır. Bu nedenle, çevrenin korunması ve çevre kirliliğinin önlenmesine yönelik düzenlemelerin yer aldığı Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, 10 Aralık 2018'de Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu değişiklikle atıkların azaltılması ve geri dönüşümün sağlanabilmesi için bahse konu ürünleri üreten/ithal eden/piyasaya süren işletmelerden ürünün cinsine göre Geri Kazanım Katılım Payı tahsil edilecektir. Gelecek nesillere daha temiz, çevreci ve yaşanabilir şehirler bırakmak hedefiyle yürütülen bu çalışmayla atık yönetiminin daha etkin bir şekilde yapılması sağlanacak, israfın önüne geçilecektir."

Yorumlar

24
 • Ücret

  6 ay önce Şikayet Et Sanki işletmeler bunu ödeyince ürünün fiyatına yansıtmayacaklar mı? olan yine vatandaşa olacak. Poşet ücretlerinin vatandaşa ödetilmesi zaten yanlış bir uygulamaydı. O ücret iptal edilip yerine marketlere geri dönüşümlü poşet kullanma zorunluluğu gelmeli. Hem sıfır atık sağlanmış olur, hem de vatandaşa yük gelmez.
 • UZUN ADAM

  6 ay önce Şikayet Et o zaman yapancı ülkelerdeki depozitolu ürünleri geri alan makina konulsun ve para verilsin ne kadar atarsan
 • hasan er

  6 ay önce Şikayet Et firmalar bu zammı vatandaşa fiyata yansıtacak.
 • ali

  6 ay önce Şikayet Et zam yolda yani
  Toplam beğeni
 • Fatih

  6 ay önce Şikayet Et Amaç atık yönetimi ise ambalaj türlerine ya da ambalaj malzemesine müdahale edin. Ona ücret al buna ücret al. Neticede hepsi maliyet olarak fiyata etki edecek. Bu millet bu kadar saf değil.
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.