Aracı olanlar dikkat! Yönetmelik yayımlandı...

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan Otopark Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı.

GİRİŞ 31.05.2019 08:22 GÜNCELLEME 31.05.2019 09:28 GÜNCEL
Aracı olanlar dikkat! Yönetmelik yayımlandı...
Aracı olanlar dikkat! Yönetmelik yayımlandı...

Yönetmeliğe göre, alanı 120 m2 den küçük olup kat adedi 3 ve üzeri olan mevcut parsellerin otopark ihtiyacı, talep edilmesi halinde otopark bedeli alınmak suretiyle genel veya bölge otoparklarından karşılanacak.

İşte milyonlarca araç sahibini ilgilendiren o yönetmelik:

 

 

OTOPARK YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 22/2/2018 tarihli ve 30340 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Otopark Yönetmeliğinin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (e) bendinin (1) ve (3) numaralı alt bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, aynı bende aşağıdaki alt bent eklenmiş ve (j) bendinin sonuna aşağıdaki cümle eklenmiştir.

 

 

1) Parselin alan veya cephe boyutları nedeniyle otoparkın, bu Yönetmelikte belirtilen en az ölçülerdeki; park alanı, park etme düzeni, dönüş çapı, manevra alanı ve servis yolu alanlarının, tamamen veya kısmen, bodrum katlarda veya parselinde karşılanamadığının veya otopark rampasının bu Yönetmeliğe göre en çok eğim kullanılmasına rağmen parsel sınırından itibaren binanın derinliği boyunca ve buna ilave olarak derinliğe dik en fazla bir cephesi boyunca sağlanamadığının bir teknik raporla idarece tespit edilmesi,

3) Arazinin jeolojik ve topoğrafik yapısı, yer altı su seviyesinin yüksekliği gibi nedenlerle, tüm teknik tedbirler alınmasına rağmen, bodrum kat yapılamadığının ve parselinde otopark tesisinin mümkün olmadığının idarece tespit edilmesi,

6) Bitişik nizam parsellerde otopark ihtiyacının parselinde ve yapının ilk iki bodrum katında karşılanamaması halinde karşılanamayan otopark alanı, talep edilmesi halinde otopark bedeli alınmak suretiyle genel veya bölge otoparklarından karşılanır.

Bu tür eklenti otoparklarda, aynı bağımsız bölüme ait iki otopark yerinin arka arkaya park düzeni şeklinde (birbirini engelleyebilecek şekilde)  birlikte düzenlenmesi halinde tek bir manevra alanı gösterilmesi yeterli kabul edilir.

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (ç) bendinin sonuna aşağıdaki cümle eklenmiş ve (d) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

Tek bağımsız bölümlü (villa gibi) müstakil konut binalarında ön bahçeler, parsel sınırından 2 metre geri çekilmek kaydıyla açık otopark alanı olarak düzenlenebilir.

d) Mevcut yapılarda parsel maliklerinin ilave otopark yapmak istediği durumlar ile birinci fıkranın (b), (c) ve (ç) bentlerine göre otopark ihtiyacını karşılayamadığı idarece tespit edilen yeni yapılarda; ticari amaçla işletilmemek, 634 sayılı Kanun uyarınca muvafakat alınmak, ayrıca değişiklikten etkilenen bağımsız bölüm malikinin muvafakati alınmak ve taşıyıcı sistemi olumsuz etkilememek kaydıyla arka bahçede binalara 2 metreden fazla yaklaşmamak, arka bahçe mesafesi içinde zemin kat yüksekliğini aşmamak, arka bahçe mesafesi dışında bina yüksekliğini aşmamak kaydıyla zemin üstü mekanik otoparklar ve/veya taşıt asansörü yapılabilir.

MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin 8 inci maddesinin ikinci fıkrasının sonuna aşağıdaki cümle eklenmiştir.

Alanı 120 m2 den küçük olup kat adedi 3 ve üzeri olan mevcut parsellerin otopark ihtiyacı, talep edilmesi halinde otopark bedeli alınmak suretiyle genel veya bölge otoparklarından karşılanır.

MADDE 4 – Aynı Yönetmeliğin Geçici 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının sonuna aşağıdaki cümle eklenmiştir.

Yapı kullanma izin belgeli olup inşaat alanı, emsali, bağımsız bölüm sayısı, kat sayısı artışı ile kullanım amacı değişikliği olacak şekilde tadilat yapılacak yapılarda ise artış veya değişikliğe konu alan üzerinden artan otopark ihtiyacı, parselde ya da binada karşılanamaması halinde otopark bedeli alınmak suretiyle genel veya bölge otoparklarından karşılanır.

MADDE 5 – Aynı Yönetmeliğin Geçici 4 üncü maddesinin birinci fıkrasında yer alan “30/6/2019” ibaresi “31/12/2019” olarak değiştirilmiştir.

MADDE 6 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 7 – Bu Yönetmelik hükümlerini Çevre ve Şehircilik Bakanı yürütür.

ETİKETLER

YORUMLAR 12 TÜMÜ
 • Aslanbey 7 ay önce Şikayet Et
  Çok duygulandım! 1. Başvurursak, (Yani gerçekten ihtiyaç sahibi isek) 2. Parasını vermek şartıyla 3. BÖLGE Otoparkına aracımızı koyabileceğiz.
  Cevapla
 • Mehmet 7 ay önce Şikayet Et
  Ada bazlı yani site tarzı yerleşim sistemine geçilmedikçe otopark,çocuk oyun alanı vs hiçbirşey olmaz. Müteahhit alır parasını gider.Senin çocuğun sokakta oynar,güvenliğin olmaz, araban sokakta kalır başına ne gelirse artık. Bina sahipleri ile anlaşırsın,kaliteli daire üretirsin her donanımın olur.Ama yok bizim kafa değişmedi,değişmeyecek.
  Cevapla
 • BASKAN 7 ay önce Şikayet Et
  Bu iş bu şekilde olmalı eğer binanızda otopark yoksa size en yakın ispark otoparklardan cuzi bir fiyat karşılığında faydalanabilme imkanı tanınmalı olmalıdır
  Cevapla
 • Göktürk inşaat 7 ay önce Şikayet Et
  3. Bodrumda hidrafor odası sığınak iletisim odası yangin holü gibi şeyleri çıkınca aşağıda yukarıdaki gelen kolonların aşağıda karşılığı aracıların dönüş mesafesini zorlastiyorsa-2 bodruma inmek zorundadır eksi 2 ye incece sıvılaşma varsa sil baştan Fikrimi soracak olursanız noter sözleşmesi yapın 3 5 tane hemen 6 ay için de yerlere ruhsat alın ama baslamayin derim oto Park yinetmeligine takilmayin
  Cevapla
 • Göktürk insaat 7 ay önce Şikayet Et
  Ama velakin arka bahçe çekmesi 3.5 ise onu 5.5 6 yapıp asansör ile aşağıya otopark yapılabilir diyor yani otopark değil dükkân yaparsanız 3 m mesafe dükkanı küçültüp enden arka bahçeye ulaşıp araç asansörle asahi ine bilir 4 daire 1 dükkân varsa dükkân 20m2 1 araçtan misal 60m2 dükkân dersek 3 araç 4 araçta daireden eder 7 araç aşağıya 4 araç arka bahçe çekmesini de 6 yaptığımız için oldu sana 7 araç sorun bitiyor egerki aşağı sıvılaşma var burada bodruma inilemez derse o zaman parasını ödeyip geçiyorsun belediyeler tüzel kişilik olduğu için her belediye rais değeri değişir yer yer
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR