Haber 7

Türkiye'den ABD'ye rest! 'Ya yaparsın ya da...'

ABD’nin Suriye Temsilcisi Jeffrey’nin önüne iki seçenek kondu: Ya sınırda Türkiye’nin kontrolünde güvenli bölge oluşturulacak ya da TSK operasyon yapacak.
GİRİŞ 23.07.2019 08:19 GÜNCEL
Metin Boyutu
Türkiye'den ABD'ye rest! 'Ya yaparsın ya da...'

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, ABD ile Türkiye arasında oluşturulan Suriye Çalışma Grubu kapsamında Ankara temaslarına başladı. ABD heyeti, Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal Başkanlığı’ndaki Türk heyeti ile 3 saat görüştü. Jeffrey'yi daha sonra Savunma Bakanı Hulusi Akar kabul etti. Bakan Akar,  ABD’li bazı sivil, asker üst düzey yetkililerin, PKK/YPG terör örgütü elebaşları ile Suriye’de yaptıkları görüşmelerden duyulan rahatsızlığı ifade etti. Görüşmede, Fırat’ın doğusunu terör örgütü PYD’den temizleme kararlılığı iletildi. 

 

 

MUTABAKAT HATIRLATILDI

PYD’nin Münbiç’ten çekilmesine ilişkin ABD ile 14 ay önce varılan mutabakat hatırlatılarak, ''Güvenli Bölge'' konusunda somut adım atılması istendi. Türkiye’nin meşru müdafaa hakkını kullanma kararlılığı hatırlatıldı. TSK'nın operasyona hazır olduğunun altı çizildi.

 

 

Bakanlık açıklamasında, ABD'ye Fırat’ın doğusunda 'güvenli bölge' tesisi, PKK/YPG terör örgütü unsurlarının güvenli bölgeden çıkarılması, bölgedeki mevzii ve tahkimatın imha edilmesi ve ağır silahlarının toplanması, yerinden edilen Suriyelilerin evlerine dönmeleri için gerekli şartların oluşturulması, Türkiye’nin mücadelesinin Kürt, Arap ve diğer etnik/dini gruplarla olmayıp, DEAŞ ve PKK/YPG’li teröristlerle olduğu ifade edildi. 

Yorumlar

23
 • GÜZEL

  4 hafta önce Şikayet Et ÇOK iyi yapmışlar ama it abd bunun farkina vardigi için avrupvyandaşlarin savaş gemilerini TURKİYE nin dibine dayatmaya başladi benim en çok korkumda eger S400 leri Risya uzaktan devredışı birakma gücüne sahipse böyleece Rusya ve ABD gizlice anlaşip Rusya S400 leimizi devredışı birakirsa işte bu kötü olur o yüzden yetkililer bunlari incelemeli ve bir onlem almali
 • imam

  4 hafta önce Şikayet Et TEKBİR desem kaç vatan evladı allahu ekber der???
  Toplam beğeni
 • lokman

  4 hafta önce Şikayet Et ben söylüyorum neticeyi, savaş kaçınılmaz güçlü, çevik, hızlı hamle yapabilme kabiliyetinde hazır olmalıyız biz başlamasakta onlar başlayacaklar uyanık durun
  Toplam beğeni
 • Şahin

  4 hafta önce Şikayet Et Ak Parti'ye hiç oy vermedim, ama artık Cumhurbaşkanı'na tam destek vereceğim.
  Toplam beğeni
 • dadas

  1 ay önce Şikayet Et Daha ne kadar oyalanacaksınız binlerce tır silah vermiş abd bizim düşmanımız artık anlayın anlayın biz onların piyonlarını temizliyoruz artık ana karasına saldırmalıyız abd nin.
  Toplam beğeni
  • vatandaş

   4 hafta önce Şikayet Et Neyle?
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.