Haber 7

Anayasa Mahkemesinden 9 akademisyen için hak ihlali kararı

Anayasa Mahkemesi, 'barış bildirisi' olarak adlandırılan metne imza atan akademisyenlerin yaptığı bireysel başvuruda hak ihlali kararı verdi.
GİRİŞ 26.07.2019 16:57 GÜNCEL
Metin Boyutu
Anayasa Mahkemesinden 9 akademisyen için hak ihlali kararı

Anayasa Mahkemesi, "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi" adıyla hazırlanan metne imza atan 9 akademisyenin, terör örgütü propagandası yapma suçundan cezalandırıldıkları gerekçesiyle yaptıkları bireysel başvuruda hak ihlali kararı verdi.

 

Bir grup akademiysen tarafından yayımlanan bildiriye imza veren 9 akademisyen Füsun Üstel, İbrahim Garip, Yasemin Gülsüm Acar, Ayda Rona Aylin Altınay Cingöz, Melda Tunçay, İzzeddin Önder, Canan Özbey, Nazlı Ökten Gülsoy ve Zübeyde Gaye Çankaya Eksen, "terör örgütü propagandası yapma suçundan cezalandırılmaları" nedeniyle ifade özgürlüklerinin ihlal edildiği iddiasıyla Anayasa Mahkemesine başvurdu. 

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, 9 akademisyenin yaptığı başvuruyu birlikte ele aldı.

 

Alınan bilgiye göre, toplantıda 8 üyenin ihlal kararına karşı 8 üye ihlal bulunmadığı yönünde görüş bildirdi. Ancak, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan'ın "ihlal" yönünde oy kullanması nedeniyle "eşitlik halinde başkanın katıldığı tarafın oyunun iki oy sayılacağı"na ilişkin hüküm gereği bireysel başvuruda ihlal kararı verildi.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, ihlalin ortadan kaldırılması ve yeniden yargılama yapılması için karar örneğinin yerel mahkemelere gönderilmesine, başvuruculara 9 bin lira tazminat ödenmesine de hükmetti.

Yorumlar

87
 • rabia

  2 ay önce Şikayet Et bu adamı gizliden araştırmaları lazım...bu geldiğinden beri hep ters, gözüm hiç tutmamıştı. ben eğerki haşa, devlet seri katildir desem beni içeri atarlar ve haklıdırlar...böyle konuşanlardan yana AYM başkanı oluyor ve koruyorsa bunda bir terslik vardır vesselam.
  Toplam beğeni
 • misafir8

  2 ay önce Şikayet Et Yerli ve Milli adalet istiyoruz. Af çıkmayan bir ülke istiyoruz. Bir de şu haçlı beyinlilerin temizlenmesini istiyoruz. Barbarların kurallarıyla adaletin yönetilmesini istemiyoruz. Geçmişi vahşet, hayvanlık olan batının kurallarının uygulanmasını istemiyoruz. Yabancı okulların iyi denetlenmesini istiyoruz. Elçiliklerin merkezden şehir dışına çıkarılmasını istiyoruz. Bizdeki azınlık haklarının, avrupadaki Türklere aynı şekilde uygulanması için baskı istiyoruz...
 • kadir

  2 ay önce Şikayet Et vay anam vay birde devlet terörist sevicilere tazminat ödeemye mahkum oldu eeee soğan patatscielr mutlumunuz hakimler savcılarda baktı millet pkk lılaar destek veriyo raat rahat karar almaya başladılar daah neler görecez millet ittifakının en önemli parçası hdp idi hdp olmasa ne ankara ne istanbul ne antalya ne adana millet itifakına geeçrdi hdp yani pkk ile aynı taraafta olan müslanım diyeneler yazık ayzık alın size bakın daah neelr olacak
  Toplam beğeni
 • Osmanlı Tokadı

  2 ay önce Şikayet Et bu aym de GÜLenciler var dikkat
 • Misafir

  2 ay önce Şikayet Et Yani yerör örgütü propagandası yapmak ifade özgürlüğümü oldu artık?
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.