Haber 7

Leylekler ölmesin diye elektrikleri kestiler

Balıkesir'in Sındırgı ilçesinde, göç yolları üzerinde bulunan yüksek gerilim hatlarına konan çok sayıda leyleğin akıma kapılıp ölmemesi için 12 saat boyunca elektrikler kesildi.
GİRİŞ 13.08.2019 21:30 GÜNCEL
Metin Boyutu
Leylekler ölmesin diye elektrikleri kestiler

Alınan bilgiye göre, Avrupa'dan Afrika'ya göç eden binlerce leylek, Pelitören, Karacalar, Derecikören mahallelerindeki elektrik direklerine ve elektrik iletim hatlarına kondu.

 

Durumu fark eden vatandaşlar, Uludağ Elektrik Dağıtım AŞ (UEDAŞ) ekiplerine bilgi verdi.  Bölgeye gelen ekipler, leyleklerin ölmemesi için elektrikleri kesti.

Yaklaşık 12 saat boyunca kesinti yaşayan mahalle sakinleri, leyleklerin göç yollarına devam etmesinin ardından elektriğe kavuştu.

Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçelerindeki 25 leylek yuvasıyla turizm logolarında leyleklere yer verdiklerini söyledi.

Yavaş, yeni belediye binasının projesinde leylek yuvası bulunduğunu belirterek, "Doğal yaşama saygı Sındırgı'da faaliyet gösteren bütün kurumlarda da var. UEDAŞ yetkilileri doğal yaşama saygısını göstererek bayram demeden sabaha kadar çalışmalarını sürdürdü. Leyleklerin de zarar görmemesini sağlayarak uzun uğraşlar sonucu elektriği verdi." diye konuştu.

Yorumlar

4
 • Dobra

  4 ay önce Şikayet Et Elazig da hep elektrik direkleri tepesinde leylekler ve ölmezler.hayatında ilk defa leylek gordulerse demek.
  Toplam beğeni
 • osman

  4 ay önce Şikayet Et onların ölmesi imkansız çnki 2 ayagınıda aynı anda koyduklarında, kapalı devre yapıyorlar ve çarpılma olasıkları yok. derste görmüştük
  Toplam beğeni
  • CENGİZ

   4 ay önce Şikayet Et kanatları diğer tele değerse çarpılıyorlar.
   Toplam beğeni
 • Teknikeri

  4 ay önce Şikayet Et Arza verse elektrikle kim uğraşacak diye yapmışlar tecrübe sabittir kılıfına uydurmuuşlar
  Toplam beğeni
  • ademoğlu

   4 ay önce Şikayet Et orda arıza vermez leylek devreyi tamamlarsa saniyeler içinde kızartma olur kömürleşince zaten kısadevre durur
   Toplam beğeni
 • kayserili

  4 ay önce Şikayet Et kaplolar yer altında olmalıdır.
  Toplam beğeni
  • Memoks

   4 ay önce Şikayet Et Kesinlikle katılıyorum gelismis sehirlerde kablolar yer altina aliniyor. Tünel şeklinde araba geçecek şekilde altyapı yapılıyor telefon, fiber, elektrik hatları ve temiz su hattı bu tünelin üzerinden geçiyor. Altından ise kanalizasyon geçiyor.
   Toplam beğeni
  • adilce

   4 ay önce Şikayet Et o kabloda binlerce volt geçiyor tüm dünyada yüksek gerilim havadadır toprak altına almak çok çok pahalıdır bilmeden yazmayalım
   Toplam beğeni
  • jailson

   4 ay önce Şikayet Et onlar yapmayı bilmiyor mu. bilip bilmeden konuşmayın
   Toplam beğeni
 • QESER

  4 ay önce Şikayet Et Teknoloji insan hayatını kolaylaştırırken doğaya zarar vermemeli
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.