Haber 7

Alanya'da skandal: Evine pencere açmak için tarihi suru yıktı

Avusturyalı Walter Godina, Alanya'daki evine pencere açmak için tarihi surları kırdırdı. Koruma altında bulunan evde projeye aykırı işlem yapıldığı tespit edilerek suç duyurusunda bulunuldu.
GİRİŞ 21.09.2019 19:43 GÜNCEL
Metin Boyutu
Alanya'da skandal: Evine pencere açmak için tarihi suru yıktı

Antalya'nın Alanya ilçesinde geleneksel tarihi evlerden birinin bitişik olduğu sur duvarının yıkılması sonrası yapılan incelemenin ardından ev sahibi hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

 

 

Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerine uzun yıllar ev sahipliği yapan Alanya Kalesi'nde, tarihi evin bitişik olduğu sur duvarının bir kısmının kış ayında aşırı yağış sonrası yıkılmasına yönelik Alanya Müze Müdürlüğü yetkililerince incelemede bulunuldu.

İnceleme sonucunda, ilçede 10 hektarlık yarımada üzerinde Helenistik dönemde kurulan ve etrafı 6 kilometre uzunluğunda surlarla çevrilen Alanya Kalesi'nde koruma altındaki tarihi evin sahibi Avusturya vatandaşı Walter Godina'nın, sahip olduğu iki evde projeye aykırı işlem yapıldığı belirlendi.

 

 

Godina'nın evin birinde izin almadan surlara doğru pencere açtığı, bir diğer evinde de balkon kısmına fayans ve korkuluk yaptırdığı, aşırı yağış sonrası bitişik surların bir kısmının yıkıldığı tespit edildi.

Alanya Müze Müdürlüğünün, ev ve sura izinsiz müdahale edildiği gerekçesiyle Walter Godina hakkında yasal işlemleri başlattığı, savcılığa suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi.

Hisariçi Mahallesi Muhtarı Mustafa Bayrak, yaptığı açıklamada, sur duvarlarının şubat ayında çok şiddetli yağmurdan sonra yıkıldığını söyledi.

Ev sahibi Avusturyalı Walter Godina'nın yaklaşık 35 yıldır evi kullandığını aktaran Bayrak, "Buraya yıkım sonrası yetkililer gelip çalışmalar yaptı. Sonuç ne olur biz de bilmiyoruz. Ancak buranın en kısa sürede restore edilmesi gerekiyor." dedi.

Yorumlar

12
 • Ankaradan

  1 ay önce Şikayet Et Direkmen yurtdisi edilsin
  Toplam beğeni
 • Ayder Ayder

  1 ay önce Şikayet Et Gelmiş türkiyemize en güzel yere yazık çakmış,tarihi yeri mahvetmis,hele bunu kendi ülkesinde yapsınlar,adamı duman ederler ,derhal ev yıkılıp ülkesini gönderilmeli ,Alanya kalesi etrafı çok iyi incelenmeli koruma altına alınmali
  Toplam beğeni
  • Ecdad

   1 ay önce Şikayet Et Tarihi olan EV yikilsin öylemi...? Eve izinsiz pencere açtığı için soruşturma açılmış....sende tarihi EVİ yıkım diyorsan sende TARİH düşmanısın ;)
 • Yilmaz

  1 ay önce Şikayet Et Su yabanci hayranligimiz neolacak bilmem yabanci diyince sesimiz cikmiyor
  Toplam beğeni
 • Mb..

  1 ay önce Şikayet Et Onu yıktıran yabancı, yıkan ise Türk ustalar... Cahillik dizboyu.
  Toplam beğeni
 • Hoca

  1 ay önce Şikayet Et Bukadar sahipsiz olmasaydı cesaret edebilirmiydi
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.