Haber 7

Oğlunu öldürmüştü ceza verilmedi... İşte nedeni

İzmir'de, kavga ettiği oğlunu bıçaklayarak öldüren sanık hakkında, neticenin, sanığın kişisel ve ailevi durumu bakımından artık cezanın hükmedilmesini gereksiz kılacak şekilde mağdur olmasına yol açtığı dikkate alınarak, ceza verilmesine yer olmadığı kararlaştırıldı.
GİRİŞ 03.10.2019 19:45 GÜNCEL
Metin Boyutu
Oğlunu öldürmüştü ceza verilmedi... İşte nedeni

İzmir'in Konak ilçesinde kavga ettiği oğlunu kalbinden bıçaklayarak öldüren babaya ceza verilmesine yer olmadığına hükmedildi. 

 

İzmir 10. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanık Sertaç Özgizler, taraf avukatları ile Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı Müjgan Bilgen Özen ve maktulün annesi Sibel Dalgıç katıldı.

Avukat Özen, sanığın "kasten öldürme" suçundan cezalandırılmasını ve indirim hükümlerinin uygulanmamasını talep etti. 

 

Sanık avukatı, tahliye ve beraat talebinde bulunarak, "Baba oğlun ara ara tartışma yaşamaları doğaldır. Bu eylem, yaşanan tartışma sırasında meydana gelen bir kazadır. Olay sırasında bıçak müvekkilin elinde değil, maktulün elindedir. Eylem kasten bıçak vurma şeklinde değildir." diye konuştu. 

Son sözü sorulan sanık Özgizler, "Ben oğlunu çok seven bir babayım. Ben ona zarar vermedim, zarar veremem. Soykan gitti, ben zaten bittim." dedi. 

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanığı, "ruhsatsız bıçak taşıma" suçundan 5 ay hapis ve 20 gün adli para cezasına çarptırılmasına ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

Sanığın eyleminin, "taksirle ölüme sebep olma" niteliğinde olduğuna kanaat getiren heyet, neticenin, sanığın kişisel ve ailevi durumu bakımından artık cezanın hükmedilmesini gereksiz kılacak şekilde mağdur olmasına yol açtığı dikkate alınarak, ceza verilmesine yer olmadığına ve tahliyesine hükmetti.  

Üye hakim, "sanığın aşamalarda alınan ve çelişki barındıran savunmaları, tanık beyanları ile dosya değerlendirildiğinde sanığın cezalandırılması ve tutukluluk halinin devamına karar verilmesi" gerektiği yönünde görüş bildirerek karara muhalefet şerhi sundu. 

OLAY

İzmir'in Konak ilçesinde, şubat ayında yaşanan olayda lise öğrencisi Soykan Özgizler (18), babası Sertaç Özgizler (62) tarafından bıçakla öldürülmüş, tutuklanan baba hakkında "çocuğunu kasten öldürmek" suçlamasıyla dava açılmıştı.

İddia makamı, esasa yönelik verdiği mütalaasında sanığın olayı "olası kasıt" ile gerçekleştirmesi nedeniyle müebbet hapis cezasına çarptırılmasını talep etmişti. 

Kaynak : AA

Yorumlar

10
 • xyz

  1 ay önce Şikayet Et Bıçak ruhsatı yeni çıktı, ben döner bıçağı ruhsatı aldım ama tavuk döner.
 • Asi

  1 ay önce Şikayet Et Bu karar kendisi sorunlu ama cocugu kendisinden daha sorunlu babalara cocugunun sorunlarindan kurtulmak icin cocugunu katledecebilecegi onayini vermiştir.Allah yardimcimiz olsun...
 • murat

  1 ay önce Şikayet Et Haklıyı haksızdan ayırmak gerek
  Toplam beğeni
 • ilbilge

  1 ay önce Şikayet Et Arkadaşlar mecbur kalmasa kim evladını öldürmek ister. Allah yardımcısı olsun yazık.
  Toplam beğeni
 • serdar a.

  1 ay önce Şikayet Et ruhsatsiz bicak tasima...!!!
  Toplam beğeni
  • hancı

   1 ay önce Şikayet Et Demek bıçak ruhsatı da varmış aga...
   Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.