Haber 7

MSB'den Barış Pınarı Harekatı açıklaması

Milli Savunma Bakanlığı, Barış Pınarı Harekâtı ile ilgili son gelişmelere ilişkin basın açıklaması yaptı. Bakanlık açıklamasında ”Mevcut harekat alanımız dışında bu aşamada yeni bir harekat icra edilmesine gerek kalmamıştır." ifadelerine yer verdi.
GİRİŞ 23.10.2019 01:00 GÜNCEL
Metin Boyutu
MSB'den Barış Pınarı Harekatı açıklaması

Milli Savunma Bakanlığı, Barış Pınarı Harekâtı ile ilgili son gelişmelere ilişkin basın açıklaması yaptı.

Milli Savunma Bakanlığı açıklaması şu şekilde:

 

"1.  17 Ekim 2019 tarihinde Fırat’ın doğusuna ilişkin Türkiye ile ABD arasında mutabakata varılmış; bu kapsamda, Barış Pınarı Harekâtı’na (BPH) 120 saat ara verilmiş ve bugüne kadar tarafımızdan mutabakata varılan hususların yerine getirilmesinde gerekli hassasiyet gösterilmiştir.

2.  Sürenin sonunda ABD tarafından PKK/YPG’nin bölgeden çekilmesinin tamamlandığı bildirilmiştir.

 

 

3. 22 Ekim 2019 tarihinde Soçi’de Sayın Cumhurbaşkanımız ile RF Devlet Başkanı arasında varılan mutabakat kapsamında yarından itibaren RF ile müşterek çalışmalara başlanacaktır.

4.  BPH alanı dışındaki hudutlarımızın güvenliği ve YPG terör örgütü unsurlarının 30 km. dışına çıkarılmasına yönelik esasları da içeren anılan mutabakat çerçevesinde mevcut harekât alanımız dışında bu aşamada yeni bir harekât icra edilmesine gerek kalmamıştır.

5.  Türkiye, sınırlarının güneyinde bir terör koridorunun oluşmasına asla müsaade etmeyecek ve terörle mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir.

6. Böylece Bölgede bir barış koridoru oluşturmak suretiyle yerlerinden edilmiş Suriye’li kardeşlerimizin gönüllü ve güvenli bir şekilde evlerine ve topraklarına dönmesi sağlanacaktır."

Kaynak : Haber7

Yorumlar

15
 • Gaziantepli

  3 hafta önce Şikayet Et Neden sadece 30 km dışında deniyor? Irak sınırına Kadar olan bölgeden neden artık bahsedilmiyor? PKK/PYD sadece TSK'nın şu anda elinde bulunduğu bölgeden çekileceğiz demişti. Eğer sadece orda kalınırsa büyük bir yenilgi almışız demek. Münbiç'in güneyindeki Türk toprağı Süleyman Şah'ın eski yeri ne olacak?
  Toplam beğeni
 • muhittin

  3 hafta önce Şikayet Et Ülkemiz, bu son badireyi de alnının akıyla atlattı. Rabbime şükürler olsun. Erinden - C.Başkanımıza kadar (öso dahil) herkesten Allah razı olsun.
  Toplam beğeni
 • seyfo

  3 hafta önce Şikayet Et nıye kaçtıtılar daha oyun bitmemişti iyiki bi mola verdik
  Toplam beğeni
 • abdullah1

  3 hafta önce Şikayet Et Hızlı bir şekilde alan hakimiyeti sağlanmalıdır.
  Toplam beğeni
 • vatan sever

  3 hafta önce Şikayet Et Çıkmadı
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.