İlker Başbuğ'dan önemli uyarı: YPG'nin bitmesini Rusya da istemiyor

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, katıldığı bir etkinlikte Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı ve ABD'nin sözde Ermeni soykırımı tasarısı hakkında konuştu. Başbuğ, Barış Pınarı Harekatı’nın zorunlu olduğunu terör koridorunun parçalanıp atıldığını söyledi. İlker Başbuğ ayrıca "YPG’nin bitmesini de ne Rusya istiyor ne de Amerika istiyor” dedi.

GİRİŞ 01.11.2019 09:00 GÜNCELLEME 01.11.2019 09:10 GÜNCEL
İlker Başbuğ'dan önemli uyarı: YPG'nin bitmesini Rusya da istemiyor
İlker Başbuğ'dan önemli uyarı: YPG'nin bitmesini Rusya da istemiyor

Beyoğlu Belediyesinin düzenlediği “Kurtuluş Mücadelemiz ve Cumhuriyet” konulu sohbete katılan eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, “Barış Pınarı Harekatı zorunluydu. Sağladığı faydalar var mı tabi ki var. En azından terör koridorunu parçaladınız. Bir Irak modelini Türkiye’de uygulanma olasılığını rafa kaldırdınız” dedi. 

 

Beyoğlu Sohbetleri’ne konuk olan İlker Başbuğ, Cumhuriyetin ilanından sonra gerçekleşen devrimler ile günümüzde bağımsız ve güçlü Türkiye için atılan adımları değerlendirdi. 

İlker Başbuğ'dan Suriye yorumu: Ordumuza destek olmalıyız

“BARIŞ PINARI HAREKATI ZORUNLUYDU”

 

Barış Pınarı Harekatı’nın zorunlu olduğunu dile getiren eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, “AK Parti’nin kazandığı belediyede katıldığım ilk söyleşi oldu. Barış Pınarı Harekatı zorunluydu. Orada hiç tereddüdümüz yok. Sağladığı faydalar var mı tabi ki var. En azından terör koridorunu parçaladınız. Bir Irak modelini Türkiye’de uygulanma olasılığını rafa kaldırdınız. Bu büyük bir başarıdır. Ama esas sorunumuz YPG/PYD ne derseniz deyin terör örgütü olarak kabul ettiremiyorsunuz. Suriye rejimi Güney’den geliyor, siz Kuzey’den geliyorsunuz. Bu ne demektir bitiş demektir. YPG’nin bitmesi demektir. YPG’nin bitmesini de ne Rusya istiyor ne de Amerika istiyor” dedi.

“ABD'YE SÖZDE SOYKIRIM TEPKİSİ”

ABD Temsilciler meclisindeki soykırım kararına ilişkin konuşan Başbuğ, ”Soykırımcı deme konusunda sözleşmeye göre yetkili olan tek organ mahkemelerdir. Açık ve net. Diğer Avrupa ülkelerinde de parlamentolar alınmadı mı alındı. En son Amerika Birleşik Temsilciler Meclisi’nden karar aldı. Bu konuda bangır bangır bağırmanız gerekiyor. Siz bu konuda yetkili değilsiniz. Soykırım olmasını iddia edebilmesi için karşı tarafın devletin bu olayı planladığına ve icra ettiğine dair belge koyması lazım. Ne siyasi parlamentolar ne kişiler bu olay soykırımdır deme yetkisine sahip değiller. Yetkili mahkemelerdir. Biz bunu defalarca dile getirdik” ifadelerinde bulundu.

KAYNAK : Haber7

ETİKETLER

YORUMLAR 21 TÜMÜ
 • Karadenizli 2 ay önce Şikayet Et
  Bozuk saat ğūnde ksc defa doğru ğösterir ? Bir iki ağlama duvarı dunyada isdemeyen ūlke cok
  Cevapla
 • koylu 2 ay önce Şikayet Et
  bu generaller turkiyede general nato da er imis yazik..........
  Cevapla
 • Alperen 2 ay önce Şikayet Et
  Adam herkesin bildiklerini sanki ilk defa kendisi söylüyormuş gibi ciddi ciddi anlatıyor. Boş bir adam. Bunu konuşmacı diye çağırıp konuşturanlar ne akla hizmet ediyor anlamıyorum.
  Cevapla
 • Abdurrahman Serdar 2 ay önce Şikayet Et
  Başbuğ'un tesbiti yerinde. Hükumet de bu gerçeği biliyordur, muhakkak. Ne demiş, güfteci : " ÇARESİZİM. çaresiz". Bunu da herkes biliyor olmalı
  Cevapla
 • leşger 2 ay önce Şikayet Et
  Agzına saglık paşam
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR