RTÜK, skandal Türkiye sözleri sonrası Fatih Portakal'a cezayı kesti!

RTÜK’ten yapılan son dakika açıklamasında Fatih Portakal'ın, Türkiye'nin Akdeniz'deki egemenlik faaliyetleri hakkında 6 Ocak'ta yayınlanan haberlerde Türkiye'yi "sömürgeci" ilan eden sözleri ile ilgili FOX'a "ağır idari para cezası" müeyyidesi uygulandığı bildirildi.

GİRİŞ 06.02.2020 16:55 GÜNCELLEME 06.02.2020 16:56 GÜNCEL
RTÜK, skandal Türkiye sözleri sonrası Fatih Portakal'a cezayı kesti!
RTÜK, skandal Türkiye sözleri sonrası Fatih Portakal'a cezayı kesti!

RADYO ve Televizyon Üst Kurulu'nca (RTÜK), 6 kanala para cezası uygulandı. Türkiye'nin Akdeniz'deki egemenlik faaliyetleri hakkında 6 Ocak tarihinde ekrana yansıtılan haberler sırasında sunucu Fatih Portakal'ın, 'Türkiye'yi sömürgeci' ilan eden sözleri RTÜK'de görüşülerek cezalandırıldı. Üst Kurul, Portakal'ın 6112 sayılı Kanun'un 8'inci maddesinde yer alan, 'tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerini esas almak ve toplumda özgürce kanaat oluşumuna engel olmamak zorundadır' hükmünü ihlal ettiğini tespit ederek kanala ağır idari para cezası uyguladı.

 

 

DEPREM YAYINLARI İNCELENDİ

RTÜK ayrıca, izleme uzmanlarının deprem yayınlarına ilişkin raporlarını da ele aldı. Elazığ'da yaşanan depreme ilişkin halkı sorumlu yayıncılık anlayışıyla bilgilendirmekten ziyade izleyicilerde korku, panik, endişe ve karamsarlık duyguları oluşturacak nitelikte yayın yaptığı gerekçesiyle de 5 kanala para cezası uygulandı.

 

 

ETİKETLER

YORUMLAR 105 TÜMÜ
 • Erdal 1 ay önce Şikayet Et
  Sonu öncekiler gibi mahalle tv lerinde spikerlik yapar
  Cevapla
 • abdullah 23 1 ay önce Şikayet Et
  bu nasıl bir özgürlük anlayışı ,dünyanın hiç bir ülkesinde böyle bir hainin konuşmasına müsaade etmezler ama bizim ülkemizde serbest anlaşılır gibi değil.
  Cevapla
 • isimsiz 1 ay önce Şikayet Et
  ahlaksızı haini ekranlarda görmek istemiyorum ekranlara çıkamasın bu nasıl bir türkiye düşmanlığıdır yahu
  Cevapla
 • serdar 22 1 ay önce Şikayet Et
  bu fox neden kapatmıyoraunuz
  Cevapla
 • Mmm 1 ay önce Şikayet Et
  Şu ahlaksız ve aileye zarar veren yayınları görmeyenler mi ceza kesmiş.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR