Haber 7

Siyah mercimeğin faydaları

Köfteden çorbaya her türlü yemeğe giren mercimek genelde kırmızı, sarı ve yeşil olarak satılıyor. Fakat mercimeğin gizemli bir türü daha var: Kara mercimek.
GİRİŞ 08.10.2017 08:19 Güzellik
Metin Boyutu
Siyah mercimeğin faydaları

Ülkemizde sarı, kırmızı ve yeşil renklerinin sıklıkla tüketildiği mercimek dünyada ağırlıklı olarak beluga mercimeği olarak da bilinen siyah mercimek olarak tüketiliyor.

Boyutları kırmızı mercimekten daha küçük ama kıvam olarak daha sert siyah mercimek. Aslında bulunması kolay olan bu mercimek türü besin değerleri açısından çok zengin.  Kilo almadan doymak isteyenlerin birinci tercihi siyah mercimek bol lif barındırıyor. Kanser ve kalp damar hastalıklarının önlenmesinde büyük rol oynayan beluga mercimeği, antioksidan özelliği ile de gençleştirici etki yaratıyor.

Şeker hastaları için önemli bir beslenme alternatifi oluşturan siyah mercimek, karbonhidrat kaynağı olmasına karşın kan şekeri üzerinde etkili değil. Kansızlık gibi sağlık sorunlarına ise içeriğindeki zengin demir kaynağı ile şifa olabilecek bir besindir.

Enerji veren siyah mercimek, protein, folat ve mineral anlamında zengin bir besin kaynağı. Kara mercimek, tıpkı diğer renkteki mercimekler gibi salatadan köfteye kadar her türlü yemeğe girebiliyor.

Henüz Yorum Yapılmadı

Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.