11 Nisan 2013, 11:04

Andy-Ar Sosyal Araştırmalar Merkezi'nin Nisan ayı gündem araştırmasında dikkat çekici sonuçlar çıktı. Buna göre, işte partilerin oy dağılımı...

Andy-Ar araştırma şirketinin 21 ilde 3 bin 473 kişiyle yaptığı ankete göre halkın çözüm sürecine desteği yüzde 60'a yaklaştı. Diyarbakır'daki Nevruz kutlamalarında okunan Öcalan'ın mesajının içeriğinin sürece desteği artırdığı ifade edildi.

Yüz yüze görüşme yöntemiyle 4 - 10 Nisan tarihleri arasında 21 ilde 3 bin 473 kişiyle yapılan anketin sonuçları açıklandı. Ankette, çözüm süreciyle ilgili sonuçlar dikkat çekti. Buna göre ‘destekliyorum' diyenlerin oranı yüzde 49,5, ‘kısmen destekliyorum' diyenlerin oranı yüzde 8,3'e çıktı. Süreci desteklemediğini söyleyenler ise yüzde 30,6'da kaldı. Araştırmaya göre Diyarbakır'daki Nevruz kutlamalarında okunan Öcalan'ın mektubunun içeriğinin çözüm sürecine olumlu katkı sağladığını düşünenlerin oranı, ‘kısmen katkıda bulunmuştur' diyenlerle birlikte yüzde 44,7 oldu.

Araştırmaya katılanların yüzde 46,1'inin akil insanlar konusunda fikrinin olmadığı ortaya çıktı. Katılımcıların yüzde 21,3'ünün heyetin sürece faydalı olacağını, yüzde 32,6'sının ise fayda sağlamayacağını düşündüğü kaydedildi.

‘İSRAİL'İN ÖZRÜ, OLUMSUZ TEPKİYİ DEĞİŞTİRMEDİ'

İsrail Başbakanı Netenyahu'nun Başbakan Erdoğan'ı arayarak özür dilemesi ve Türkiye ile İsrail'in dış ilişkilerinin normale dönme beklentisi, Türkiye halkının olumsuz görüşlerini değiştirmediği ifade edildi. Dış ilişkilerin artık normale dönmesine destek verenlerin oranı yüzde 13,3'te kalırken, normale dönmemeli diyenlerin oranı ise yüzde 42,8 oldu. Fikir beyan etmeyenlerin oranı ise yüzde 43,9 olarak saptandı.

BU PAZAR SEÇİM OLSA!

Ankete katılanlara yöneltilen ‘bu Pazar seçim olsa kime oy verirsiniz?' sorusunun cevabı işe şöyle karşılık buldu: (Kararsızlar dağıtıldıktan sonra)

AK PARTİ: 49,7
CHP:23,9
MHP:15,1
BDP:6,8
DİĞER:4,5

AKİL İNSANLAR HEYETİNİN NE YAPACAĞINI VATANDAŞ BİLMİYOR!

Araştırmamızın saha çalışması gerçekleşirken akil insanlar heyetinde hangi isimlerin olacağı henüz kamuoyu ile paylaşılmamıştı.Fakat buna rağmen basın-medya, hükümetin çözüm sürecine ilişkin akil insanlardan oluşan bir heyet belirleyeceğine dair haberleri sıkça gündemde tutması ile beraber neredeyse her vatandaşın zihninde yer etti. Biz de vatandaştan bu heyetin sürece olumlu katkı sağlayıp sağlayamayacagının yorumunu yapmalarını istedik.

Karşımıza çıkan tabloda toplumun yüzde 46,1'inin henüz bir fikri olmadığını, yüzde 21,3'ünün heyetin sürece faydası olacağını, yüzde 32,6'sının ise fayda sağlayamayacağı görüşünde olduğunu gördük.

 • YORUMLAR

 • CELAL ŞAHİN - 11.04.2013 11:26

  kim seçmiş kardeşim?. 80 milyonluk TÜRkiye'de 21 ilde 3 bin 473 kişiyle olmaz bu anket... çok saçma ve yalan bir haber... sırf milleti kandırmaca...
 • Hüseyin UĞURLU - 11.04.2013 11:31

  Bize daha sormadılar. ak- ak- ak
 • ekrem bamyacıoğlu - 11.04.2013 11:39

  SORULARI BİZDE GÖRSEK. bize hiç denk gelmiyor bu anketler
 • Trust Me, Im an Engineer - 11.04.2013 11:40

  Anket. Tarhan Erdem son secimleri %+-1 oraninda tutturmustur, acikcasi ben KONDA Araştırma Şirketinin anketlerini takip ediyorum.
 • faruk canpolat - 11.04.2013 11:49

  BU PAZAR SEÇİM OLSA. yapılan ankette sonuçların doğru olmadığı kesin çünkü sürece desdek verenlerin sayısı % 65 leri aşmış hayır diyenlerin oranı ise % 25 bulmaz refarandum yapılır ise gerçekler görülür AKP sevmem ama onunda oy oranı b u süreç içerisine % 50 leri aşar ve millet vekili sayısını artırır şöyleki başarısı az olan bir ilin milletvekili sayısını azaltarak başarılı olduğu ile kaydırıyor millet vekili sayısı artırılan illerde diğer partilerin oy oranları yetmediği için AKP oylarının fazlalığı nedeniyle diğre artırılasn millet vekillerini alıp götürecek

YORUM GÖNDER

Girmiş olduğunuz sayfa Haber7'nin mobil cihazlar için tasarlanmış versiyonudur. Algıladığımıza göre şuanda normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız. Haber7'de daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz. Mobil sitede devam et Normal siteye git