24 Nisan 2013, 09:02

Hurda araç teşvik paketinin ayrıntıları belli oldu. Aracın bedeli karşılığında hurdaya çıkarılması, birikmiş vergilerin sadece anaparasının ödenmesi ve hurda araç karşılığında yeni araç almak isteyenlere de vergi indirimi gibi üç seçenek sunulacak.

Hüseyin Özay'ın haberi

TÜRKİYE genelinde 20 yaşın üzerindeki yaklaşık 2 milyon aracın trafikten çekilmesini öngören ‘hurda araç teşvik paketi'nin ayrıntıları netleşmeye başladı. Maliye Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın ortaklaşa yürüttüğü, hurda araç teşvik paketinin ana hatları belli oldu.

Bu çerçevede merakla beklenen hurda araçlara verilecek teşvikler de şekillenmeye başladı. Buna göre pakette, hurda araç sahiplerine üç altın seçenek sunulması öngörülüyor. İlk seçenek, hurda araçlarını yeni araçlarla değiştirmek isteyenleri içeriyor. Bu seçeneğe göre, hurda araçlar karşılığında yeni otomobil alımlarında belirli oranda ÖTV indirimi yapılacak.

Alternatifler hazırlandı

İkinci seçenek, hurda araçların İl Özel İdareleri aracılığı ile toplanmasını kapsıyor. Bu seçenekte araç sahiplerine hurda bedeli ödenerek araçların trafikten çekilmesi sağlanacak.

Üçüncü seçenek ise vergi borcu aracın bedelini geçen hurda otomobiller için hazırlandı. Bu seçenek ile hurda araçların vergi borcunun ödenmesine kolaylık getirilecek. Bu konuda, vergilerin silinmesi veya sadece anaparasının ödenmesi konusunda alternatif hazırlandı.

Hangi alternatifin hayata geçirileceğine ise Ekonomi  Koordinasyon Kurulu (EKK) karar verecek. Bu son seçenek, vergi borçlarının hurda araç bedeli ile ödenmesini düzenliyor.

Eski araca yüksek vergi

ARAÇLARIN Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) sistemi de tamamen değiştiriliyor. Halen mevcut sistemde araçların MTV'si, silindir hacmi ve yaş kriterine göre belirleniyor. Yeni sistemde, iki kritere ek olarak emisyon salınım oranı kriteri getiriliyor.

Bu sistem ile aracın motor hacmi yüksek olsa bile emisyon salınım oranı düşük olduğu için MTV'si de düşük olacak. Bu sistem, emisyon salınım hacmi yüksek olan yaşlı araçların MTV'sinin ise yükselmesini sağlayacak.

 • YORUMLAR

 • HAKAN İNCEOĞLU - 24.04.2013 10:08

  kime hizmet_?. burdaki amaç garibanın kıyıda köşede biriktirdiği 3-5 kuruşu 8-10-15 bin lirayı arabaya bağlamasına mı göz dikildi. fakir mal sahibi olmasın yani. zenginden fabrikatörden alamadığı vergiyi garibanın birikimden mi almaya çalışıyo. kime hizmet kime_?
 • Mustafa Sakallı - 24.04.2013 11:40

  halka hizmet. Hakan inceoğlu eleştirmiş ama bence doğru yapılan bir çalışma, tamamen Allah'a emanet tarzı eski araç kullanan bir çok vatandaş var, bu kardeşlerimiz kendi canını tehlikeye atması yetmiyor gibi başkalarının da canını riske atıyor, devlette bu durumun önüne geçmek istiyor. Yani olayın garibanla falan ilgisi yok, garibanın zaten arabası yok.
 • E.narin - 24.04.2013 11:53

  ÖNERİ ALTIN MI? YOKSA TENEKEMİ ? RAKAMLARDA BELLİ OLACAK. Rakamlar şekillendiği zaman ne kadar değerli olduğu o zaman belli olacak bekleyip göreceğiz.Altın değerindemi değilmi
 • mirages - 24.04.2013 12:04

  Kimsenin parasına göz diken yok Hakan kardeşim.... Trafikte freni tutmayan, lastikleri kabak, sinyalleri stopları çalışmayan 4 tekerlekli hurdalar dolaşıyor. Onlar yüzünden sıradan vatandaşın can ve mal güvenliği tehlikeye giriyor. 8-10 bin TL yi biriktiren vatandaşımız az biraz daha dişini sıkar ve 12-13 bin TL ye 10-11 yaşlarında bir binek araç alabilir. Km biraz yüksek olur belki ama, sonuçta daha insana layık binilecek bir araç alınır. Marka ve seçenek versem reklama girer, kendin araştır bul.
 • fahrettin - 24.04.2013 12:29

  20 Yaş neye göre ? . Hurda değerlendirmesi yaparken 20 yaşını geçmiş ama, TUV muayenesinden geçememiş araçlar için uygulanması daha doğru olur. MTV için çevreyi ne kadar kirlettiği dikkate alınıyorsa , LPG 'li araçlar için daha az vergi uygulanmalı.

YORUM GÖNDER

Girmiş olduğunuz sayfa Haber7'nin mobil cihazlar için tasarlanmış versiyonudur. Algıladığımıza göre şuanda normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız. Haber7'de daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz. Mobil sitede devam et Normal siteye git