10 Ağustos 2013, 06:24

Özel okullarda anadilde eğitimin önü tamamen açılıyor. MEB müfredat ve eğitim materyali hazırlayacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sunulan ve son şeklini Erdoğan'ın vereceği Demokratikleşme Paketi'nde dikkat çekici adımın Anadilde Eğitim konusunda olduğu öğrenildi. Ak Parti kurmayları ve Adalet Bakanlığı'nın hazırladığı pakette, özel okullarda Anadilde eğitimin önünün tamamen açılması benimsendi.

Müfredat ve eğitim materyallerinin hazırlanması için Milli Eğitim Bakanlığı'na görev verilirken belli bir takvim de öngörülüyor.

Bu konuda nihai kararı Erdoğan'ın vereceği belirtiliyor ancak, sözkonusu düzenlemeye ait bütün detaylar üzerinde çalışıldığı ifade ediliyor. Kürtçenin özel okullarda eğitim dili olmasını sağlayacak düzenleme için müfredat belirleme ve eğitim materyalleri oluşturulması için Milli Eğitim Bakanlığı'nın yetkilendirilmesi öngörüldü.

Başörtüsü pakette

Kamu hizmeti verenlerin kılık kıyafetlerine serbesti getirecek düzenleme de pakette yeralıyor. Kamuda başörtüsü serbestisi böylece hayata geçirilecek.

Pakette Aleviler ve gayrimüslimlerle ilgili düzenlemeler de yeralıyor. Paket hazırlanırken bu kesimlerin talepleri ve sıkıntıları dikkate alındı. Ruhban okulu sorununun çözülmesi ve azınlık mallarının iadesindeki sıkıntıların giderilmesi paketteki iki önemli madde. Cemevlerinin dernek ve vakıf statüsüne geçirilmesi için de yapılan çalışmalar bütün yönleriyle pakete eklendi. Bu çerçevede İmar Kanununda değişiklik yapılıp inanç merkezi tanımlaması getirilmesi öngörülüyor.  Böylece elektrik ve su gibi ihtiyaçlar ücretsiz olarak karşılanabilecek.

STAR

 • YORUMLAR

 • ERDOĞAN ÖZEVİ - 10.08.2013 09:48

  BÖLÜNMEYE ADIM ADIM. Böyle demokratikleşme istemiyoruz, ayrışmaya adım adım ilerlemenin adı ne zamandan beri demokratıkleşme oluyor. Yıllardır Irakta anadilde eğitimin uygulandığı ve gelinen nokta ortada. Adamlar resmen bir kürt devleti kurmak nihai hedefimiz derken bu adım ancak altyapı oluşturma olur, demokratikleşme değil..
 • ahmet mardini - 10.08.2013 10:08

  Hadi artık.... Şu başörtüsü sorununu bir daha gün yüzüne çıkmayacak şekilde çözün!Bıktık usandık her gün farklı haberler okumaktan.Ayrıca Kürtçe için atılan adım niye bu kadar 'en sürpriz adım' oluyor ki? Gayet normal bir adım. Kurulacak özel okulların Robert,Galatasaray vb. kolejler gibi gençleri zehirlemeyeceği kesin!
 • yusuf karaoğlu - 10.08.2013 10:47

  hayırlı bayramlar. başbakanımız,9 ekim 2012 de"anadilde eğitim hak değildir,anadili öğrenmek haktır.türklerin azınlıkta olduğu ülkelerde bile anadilde eğitim yok"demişti...bunun gibi çok sözleri de yedi..ama yinede kapısında"T.C."yazan,özel okul olan kürtçe eğitim yapan okullar ülke bütünlüğüne katkıda bulunabilir.akılcı bir uygulamadır.
 • kartal tibet - 10.08.2013 10:57

  Bu anadil usada 1960lrade denenmiş ve sonra vazgeçilmiştir. yayınlanmayacak büyük ihtimal ama yazayım. farklı eyaletlerde anadilde eğitim verilmeye başlanmış sonra büyük çapta olaylar çıkmaya başlayınca uygulamadan vazgeçilmiştir. Basına bu olaylar neden yansımıyor? Gidilen yol yol değildir. Desteklenecek bir yanı yoktur? Bir kuşak sonra yanı başında kürdistan olan Türkçe bilmeyen nesle nasıl diyeceksiniz "sen bu ülkenin vatandaşısın" diye? Uzayda mı yaşıyorsunuz? Günübirlik uygulamalar ile bu sorun çözülmez. Böyle çözülmez. Teröristin her istediğini vererek çözüm mü olur?
 • ismail uzun - 10.08.2013 12:03

  bölünmeye adım adım. bugün özel okullarda verilir.sonra devlet okulunda olur,aan dilde eğitim bölünmeyi erken getirir,15-20sn sürmez türkçe bilmeyen gençlik yetişecek

YORUM GÖNDER

Girmiş olduğunuz sayfa Haber7'nin mobil cihazlar için tasarlanmış versiyonudur. Algıladığımıza göre şuanda normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız. Haber7'de daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz. Mobil sitede devam et Normal siteye git