Haber 7

Hamilelikte kansızlık belirtileri ve tedavisi

Hamilelik döneminde görülen sağlık sorunlarından bir tanesi kan değerindeki düşüklüktür. Anne adaylarını sıkıntıya sokan bu durum bebeği riske atmaması için yapılabilecek yöntemleri sizler için sıraladık. İşte hamilelikteki kansızlık belirtileri ve çözümü...
GİRİŞ 16.10.2018 08:15 Hamilelik
Metin Boyutu
Hamilelikte kansızlık belirtileri ve tedavisi

Anemi çeşitleri arasında sıklıkla görülen demir eksikliği, erkeklere kıyasla kadınlarda daha sık rastlanır. Bunun nedeni ise düzenli olarak görülen regl kanaması, kısa süreli doğumlar, emzirme ve bağırsak parazitleri kadınların demir gereksinimini arttıran durumlardır.

Kandaki hemoglobin değerinin az çıkması kansızlık olarak ifade edilirken,hemoglobin oksijenin kan aracılığıyla hücrelere taşınmasını sağlar.

HAMİLELİKTE KAN DEĞERİNİN DÜŞÜK OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR?

- HALSİZLİK
- BAŞ DÖNMESİ
- NEFES DARLIĞI
- EL VE AYAKTA UYUŞMA
- AĞIZDA YARA OLUŞUMU
- BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNDE GÜÇSÜZLEŞME
- EKLEM YERİNDE AĞRI
- ALGILAMADA GERİLİK
- PİKA SENDROMU

Yukarıda bahsedilen tüm belirtiler anne adaylarının hamilelik dönemi boyunca karşılaştıkları belirtilerdendir. Dolayısıyla demir eksikliğini anlamanın en kesin yolu kan tahlilidir.

KAN DEĞERİ DÜŞÜKLÜĞÜ NASIL GİDERİLİR?

Demir eksikliği görülmesinin başlıca nedeni doğru beslenmemekten kaynaklanır. Demir emilimini azaltan gıdaları tüketmemeye özen gösterin.

Turunçgiller, yeşil yapraklı sebzeler, domates, kivi, avokado, şeftali, elma ve muz demir emilimini artıran faydalı gıdalardandır.

Çay ve kahve tüketimi kahvaltıda gerçekleştirildiğinde demir emilimini arttıran besinlerin etkisini azaltır. Bu nedenle çay ya da kahve içmek istiyorsanız yemekten 1 saat sonra tüketmelisiniz.

Demir alınımını arttırmak için aşırı miktarda pekmez tüketmeye kalkmayın. Aksi halde vücudunuza fazla miktarda şeker yüklemesi yapılacaktır.

Henüz Yorum Yapılmadı

Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.