Haber 7

Leyla Zana'nın vekilliği devamsızlıktan düşürüldü!

HDP'li Leyla Zana'nın vekilliği Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki oylamayla düştü.
GİRİŞ 11.01.2018 19:29 İç Politika
Metin Boyutu

TBMM Genel Kurulunda yapılan oylamada, HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana'nın milletvekilliği, "devamsızlık" gerekçesiyle düşürüldü.

212 OTURUMA KATILMADI

Meclis Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, Genel Kurula, HDP'li Zana'nın birinci yasama yılı ile ikinci yasama yılı 1 Ekim 2016 ile 30 Nisan 2017 tarihleri arasında Anayasa'nın 81. maddesine uygun biçimde ant içmeden aralıksız olarak Genel Kurulun 212 birleşimine katılmamasına bağlı devamsızlığı nedeniyle Anayasa'nın 84. ve İçtüzüğün 138. maddeleri uyarınca gerekli değerlendirmenin yapılması için Başkanlık Divanı'nın kararı ve TBMM Başkanlığı tezkeresi ile Anayasa ve Adalet Komisyonu üyelerinden kurulu Karma Komisyon raporunun oylamasının yapılacağını duyurdu.

Ardından açık oylamanın şekli; elektronik oylama cihazıyla yapılması yönünde Genel Kurulun onayına sunularak, kabul edildi.

Zana'nın birinci yasama yılı ile ikinci yasama yılı 1 Ekim 2016 ile 30 Nisan 2017 tarihleri arasında 212 birleşime katılmaması nedeniyle milletvekilliğinin düşürülmesiyle ilgili oylama yapıldı.

302 KABUL, 22 RET OYU VERİLDİ

Leyla Zana'nın milletvekilliği, TBMM İçtüzüğü gereği üye tamsayısının salt çoğunluğu olan 276'nın üzerinde oyla düşürüldü.

Genel Kuruldaki oylamaya 324 milletvekili katıldı. Oylamada 302 kabul, 22 ret oyu verildi.

Oylamanın ardından TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, Zana'nın milletvekilliğinin düşürüldüğünü açıkladı.

Yorumlar

25
 • Tuncay

  11 ay önce Şikayet Et Selam
 • Tuncay

  11 ay önce Şikayet Et Yorum
 • Tuncay

  11 ay önce Şikayet Et Benbelediyedeşalışıyorumtemizlikciolarak
  Toplam beğeni
 • gökhan

  11 ay önce Şikayet Et Tüm hdp liler sınırdışı edilmeli. Yoksa bu ülkede barış ve huzur olmaz
  Toplam beğeni
  • arif

   11 ay önce Şikayet Et bekir leyla zana siyaset mi yapmis. secilmis meclise ugramamis
  • ...

   11 ay önce Şikayet Et İşte bu yorum ancak senin gibi düz beyinlerden gelir. Bir halk tarafından seçilmiş kişileri sınırdışı etmek barış mı doğurur ayaklandırma mı doğurur? vallahi zerre siyaset kapasiten yok. iyiki de yok, yoksa bu zihniyet ülkeyi kaosa sürükler
  • bekir

   11 ay önce Şikayet Et Dağdan inin ve siyaset yapın diyen ak parti değil miydi? şimdi seçilmişleri siyasetten men edersen barış mı gelir yoksa işler iyice mi karışır? Leyla Zana ile aranda görüş farkı olabilir ama iyi araştır ki HDP ve aynı çizgideki önceki hareketlerde en barışçıl isimlerden, barış için uğraşan samimi kişilerden, belki de birinci sırada Leyla Zana vardır. Çözüm sürecinde de hakeza.
   Toplam beğeni
 • SARI SELİM

  11 ay önce Şikayet Et maymuna makam verirsen babasına oğlum dermiş. zananın işide böyleydi. hukuk hep lehine işletildi..o da kendini birşey sandıydı..
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.