Haber 7

Mısri, Erenler Mektebi'nde anıldı

Tasavvuf müziği sanatçısı Agâh, "Erenler Mektebi"nde, Türk tasavvuf tarihinin sıra dışı sufilerinden Niyazî-i Mısri'nin bestelenmiş güftelerini icra etti.
GİRİŞ 07.02.2018 09:12 KÜLTÜR
Metin Boyutu
Mısri, Erenler Mektebi'nde anıldı

Nizamülmülk Kültür Sanat Sezonu'na özel olarak hazırlanan "Erenler Mektebi" programında her ay Anadolu'nun bir gönül eri anılarak, güfteleri icra ediliyor. Otağ-ı Hümayun'da düzenlenen programda, Türk tasavvuf tarihinin sıra dışı sufilerinden Niyazî-i Mısri anıldı.

 

Programa Niyazî-i Mısri'nin "Ol Cihanın Fahrinin" isimli eserini icra ederek başlayan tasavvuf müziği sanatçısı Agâh, Niyazî-i Mısri'nin hayatından bahsetti. Halvetiye tarikatının Mısriyye kolunun kurucusu olarak bilinen, aynı zamanda tasavvuf edebiyatının usta bir şairi olan Niyazî-i Mısri'nin otuzdan fazla eserinin bulunduğunu hatırlatan Agâh, asi bir mutasavvıf olarak devletin içinde yapılan yanlışları, padişah bile olsa eleştirmekten çekinmeyen Mısri'nin eserlerinde de bunları dile getirdiğini söyledi.

Agâh, Erenler Mektebi'nde Niyazî-i Mısri'nin; "Ey Garip Bülbül", "Aşkın Meyine", "Derman Arardım Derdime", "Hakk'ı Seven Aşıkların", "Tende Canım Canda Cananım" gibi önemli eserlerini icra etti.

Henüz Yorum Yapılmadı

Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.