Haber 7

Vezir Çeşmesi yeniden ihya edildi

1921 yılındaki yangından sonra tahrip olan ve neredeyse unutulmaya yüz tutan İstanbul- Fatih'teki tarihi Vezir Çeşmesi aslına uygun olarak yeniden ihya edildi.
GİRİŞ 08.11.2018 21:16 KÜLTÜR
Metin Boyutu
Vezir Çeşmesi yeniden ihya edildi

1748 yılında 24. Osmanlı Sultanı I. Mahmud tarafından inşa ettirilen ve yine bu padişahın ismiyle de anılan tarihi Vezir Çeşmesi, Fatih'teki İskenderpaşa Camii yanındaki mevcut yerinde yeniden ihya edildi.

 

 

1921 YILINDAKİ YANGINDA TAHRİP OLMUŞTU

18. yüzyılda kendini hissettirmeye başlayan barok mimari tarzının eşsiz örneklerinden biri olan çeşmenin, 1920-1921 yangınında mermerleri çatlamış ve o tarihten itibaren atıl vaziyette kalmıştı.

 

 

1970'Lİ YILLARDA DA İHYA EDİLMEYE ÇALIŞILMIŞTI

Vezir Çeşmesi'nin yeniden ihyası için Necmettin Erbakan'a en yakın isimlerden olan Ahmet Zeki Çamlı bir süre mücadele etmiş, ancak bürokratik engeller ve teknik olumsuzluklar nedeniyle bu çabalar sonuçsuz kalmıştı.

Fotoğrafı büyütmek için tıklayınız

Yorumlar

8
 • Misafir

  5 ay önce Şikayet Et Bu çeşmenin yeri orası değildi yandaki binada idi resimleri var niye oraya yapılmayıp cami duvarına yapılmış acaba merak konusu çünkü eski yeri aynı zamanda vakıf arazisiydi
 • aynenöyle

  5 ay önce Şikayet Et ustam ellerinize saglık cok guzel olmus
 • MOLLA KASIM

  5 ay önce Şikayet Et yukarıdada belirtildiği gibi aslının bulunduğu en yakın yere malesef sahip çıkılamayan iskenderpaşa camiinin dış duvarına iliştirilmiştir.Asıl yeri ise caminin karşısında Ahmet zeki çamlı tarafından Apartman dikilen yerdir. Malesef zamanında yıktırılıp sokağa atıldığı ve sahip çıkılmadığı için ve şuan mevcut apartmanın sahipleri müsaade etmediği için buraya iliştirilmiştir. Bu ayıpta vakıflara ve milletvekiline yeter. Üstüne fatiha istenir birde
 • ceco

  5 ay önce Şikayet Et çok güzel bir çalışma olmuş ,devletimiz varolsun - saolsun
 • Diyarbakır

  5 ay önce Şikayet Et çok güzel bir çeşme bayıldım.
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.