Haber 7

5. Uluslararası İzmir Sanat Bienali’ne Geri Sayım Başladı

Bu yıl ”Dünya Ötesi” başlığı ile düzenlenecek 5. Uluslararası İzmir Sanat Bienali’ne geri sayım başladı. Bienal’e yurtdışından 4, Türkiye’den 75 sanatçı katılacak. 111 eser bienal süresince sanatseverlerle buluşacak.
GİRİŞ 22.04.2019 08:08 KÜLTÜR
Metin Boyutu
5. Uluslararası İzmir Sanat Bienali’ne Geri Sayım Başladı

5. Uluslararası İzmir Sanat Bienali, bu yıl 3-6 Mayıs tarihleri arasında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı İzmir Devlet Resim Heykel Müzesi Konak, T.C Kültür Bakanlığı İzmir Devlet Resim Heykel Müzesi Kültürpark Sanat Galerisi ve Seba Sanat Galerisi’nde düzenlenecek. Bienal’e Kolombiya, Rusya, Hindistan, Peru’dan 4 sanatçı katılacak. Türkiye’den ise 75 sanatçı bienal kapsamında eserlerini sanatseverlerle buluşturacak.

 

5. Uluslararası İzmir Sanat Bienali açılış T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı İzmir Devlet Resim Heykel Müzesi’nde 3 Mayıs’ta, saat 17:30’da gerçekleşecek.

GÖBEKLİTEPE SÜRPRİZİ

 

“Dünya Ötesi” temasıyla düzenlenecek festivalde ‘Su’ grubu sanatçıları, 4. Altın şehir projesi kapsamında Göbeklitepe’den çıkan 32 eseri kendi tarzlarında yorumladı. 2019’un Göbeklitepe Yılı seçilmesi nedeniyle bu eserler de sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

5.Uluslararası İzmir Sanat Bienali, Başbakanlık Tanıtma Fonu Kurulunun, T.C Kültür ve Turizm Bakanlığının, T.C Kültür ve Turizm Bakanlığının İzmir İl Kültür Müdürlüğü, T.C Devlet Resim Heykel Müzesinin salon desteği ile Seba Sanat Galerisi’nin destek ve himayelerinde gerçekleştirilecektir.

Bienale katılacak sanatçılardan birisi de Medipol Üniversitesi öğretim görevlisi, ressam Seval Özcan olacak. Tuval üzerinde farklı dokular ve katmanlarla kompozisyonlar oluşturarak, tablolarında doğu ve batı sanatını kendine özgü bir üslupla harmanlayan Özcan, Haziran 1983 yılında İstanbul’da doğdu. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden mezun oldu. Ardından Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü’nde yüksek lisansını tamamladı. Doktora çalışmasını sürdürüyor. Medipol Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak ders veriyor. Sanatçı, çalışmalarını ve yaşamını İstanbul’da sürdürüyor.

Sanatçının  5. Uluslararası İzmir Sanat Bienali’ne katılacağı eser hakkında kısa bilgi:

“THE OTHER WORLD” / ÖTEKİ DÜNYA, SEVAL ÖZCAN, 2018.

Technique        Acrylic on canvas / Tuval Üzeri Akrilik

Measures          100 cm in Diameter/ 100 centimeter / Çap 1 Metre

www.sevalozcan.com

Yeşil rengin hakim olduğu eser 15-16. Yüzyıl Uşak (Holbein) halı motiflerini içeriyor. Kompozisyonu çevreleyen dış kısımda İslam sanatında geometrik süslemelerde temel bezeme biçimlerinden sekizli madalyon formuna yer verilmiş. 15-16. yüzyıl Erken Osmanlı Devri halılarının (Holbein) birinci grubunda zemin küçük karelere bölünür, karelerin içine yerleştirilen sekizgenler ve eşkenardörtgen şekilli motifler karakteristiktir. Sanatçı, zeminde kabartma halindeki geleneksel halı motifleriyle, katmanlar halinde bir doku oluşturmuştur.

Umudun, barışın ve özgürlüğün rengi olan yeşil, doğanın verdiği güven, huzur ve yaratıcılığı insanlara yansıtır. İnsanlar üzerindeki etkisi tartışılmazdır. Yeşil ve tonları doğaya ve canlılığa olan ihtiyacımızı tatmin eder.  Sanatçı, “Öteki Dünya” adlı eserinde yeşilin tüm tonları ve renk geçişleriyle eserinde özlenene, huzur ve mutluluğa dikkat çekmiştir.

Bienal de T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı İzmir Devlet Resim Heykel Müzesi’nin sergi salonun da Seval Özcan’ın eserini görebilirsiniz.

Henüz Yorum Yapılmadı

Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.