'Bir Vahdet Çağrısı: İsmail Bey Gaspıralı Çalıştayı' başladı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Yerli Düşünce Derneği (YDD) ve Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nce (KTKYD) düzenlenen “Bir Vahdet Çağrısı: İsmail Bey Gaspıralı Çalıştayı” başladı. Ankara’da düzenlenecek olan İsmail Bey Gaspıralı Sempzoyumu öncesinde, sempozyum programına ve hazırlık çalışmalarına ilişkin çalışma kahvaltısı düzenlendi.

GİRİŞ 08.03.2020 00:43 GÜNCELLEME 08.03.2020 00:43 KÜLTÜR
'Bir Vahdet Çağrısı: İsmail Bey Gaspıralı Çalıştayı' başladı
'Bir Vahdet Çağrısı: İsmail Bey Gaspıralı Çalıştayı' başladı

Ankara Meyra Palas Otel’de gerçekleştirilen çalıştayda katılımcılar, “Dilde, fikirde, işte birlik” düşüncesinin fikir babası eğitimci, yazar ve düşünce adamı Kırım Türk’ü İsmail Bey Gaspıralı’yı farklı yönleriyle anlattı.

 

Çalıştaya, YDD Onursal Başkanı ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, YDD Genel Başkanı ve AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, İsmail Bey Bey Gaspıralı Çalıştayı Gen. Koord. ve Ankara Hacı Bayram Üni. Öğr. Üy. Prof. Dr. Enver Aydoğan, KTKYD Genel Başkanı ve Dünya Kırım Tatar Kongresi Başkan Yardımcısı Mükremin Şahin, KTKYD Eski Genel Başkanı Tuncer Kalkay, yazar Sadık Yalsızuçanlar, Gazi Üniversitesi Ecz Fak. Dek. Prof. Dr. İlkay Erdoğan Orhan, Samsun 19 May. Üni. San. Tar. Böl. Baş. Doç. Dr. Kemal Özkurt, Kırım Gençlik Vakfı Başkanı Ümit Şilit, davetliler ve basın mensupları katıldı.

Çalıştayda konuşan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, İsmail Bey Gaspıralı’yı “vahdet adamı” olarak nitelendirerek, “biz onu bir Türk milliyetçisi olarak ele alıyoruz ama onun bir hayali de “dünya Müslümanları Kongresi’ni gerçekleştirmekti” dedi. Topçu, Gaspıralı’nın uyanma ve yenilenme ihtiyacı bâriz olan İslâm dünyasının birlik ve ahenk içinde bunu gerçekleştirmesi gerektiğine inandığını ve “büyük Müslümanlar Kongresi”nin toplanması için ise, Ekim 1907 - Şubat 1908 arasında tam üç kez Kırım ile Mısır arasında gidip geldiğini anlattı.

 

Topçu, çalıştayın 16 Mart 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek sempozyumla devam edeceğini söyleyerek, “Gaspıralı’nın fikirlerinin önemi sadece Türk-İslam Dünyası için olduğu kadar, sömürülen ve ezilen bütün milletler içinde önemlidir. Büyük mefküre insanını anma ve anlama için yapılacak olan bu toplantıyı himayelerine alan Cumhurbaşkanımıza YDD ve program paydaşları adına şükranlarımı sunuyorum” dedi.

YDD Genel Başkanı ve AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu ise, İsmail Gaspıralı’nın dilde, fikirde, işte birlik fikrinin biraz daha gür bir şekilde duyurmak olduğunu dile getirerek, Yerli Düşünce Derneği’nin kurulduğu günden bugüne kadar kültürel değerlere ve Gaspıralı gibi fikir ve düşünce adamlarına verdiği öneme dikkati çekerek Yerli Düşünce Derneği’nin bu çerçevede gerçekleştirdikleri programlar hakkında bilgi verdi.

Sempozyumun koordinatörü Prof. Dr. Enver Aydoğan, ise, yaptıkları çalışma kahvaltısının sempozyumun hazırlık aşaması olduğunu ifade ederek, “İsmail Bey Gaspıralı’nın, Kırım’ın, Türk dünyasının ve Müslüman toplumların dünü ve bugününe yönelik olarak ortaya koyduğu düşünceler ve gelecek tasarıları teyit edildi. Bu ülkünün gerçekleştirilebilmesi için günümüzde bizlere düşen görev ve sorumlulukların bilincinde olarak çalışmaları sürdürmek gerektiği üzerinde duruldu” dedi.

Çalışma kahvaltısında sempozyum kurullarının işleyişi, akademisyenlerden gelen bildiriler, sempozyumun bilimsel olarak işleyiş süreci ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesindeki program akışı değerlendirildi.

ETİKETLER

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR