Haber 7

Şahin Alpay ve Mehmet Altan hakkında yeni karar!

AYM'nin hak ihlali kararı verdiği Şahin Alpay ve Mehmet Altan'ın tutukluluğunun devamına karar verildi.
GİRİŞ 11.01.2018 23:18 MEDYA
Metin Boyutu

Anayasa Mahkemesi (AYM) Genel Kurulu, FETÖ üyeliğinden tutuklu yargılanan gazeteciler Mehmet Altan ve Şahin Alpay’ın, “kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı” ve “ifade ve basın özgürlüklerinin” ihlal edildiğine oyçokluğu ile karar verdi. AYM’nin bugün jet hızıyla gerekçesini yayınladığı bu kararlarla iki gazeteci için de tahliye yolu açılmıştı.

Ancak Alpay hakkında İstanbul 13. Ağır Ceza, Altan hakkında ise 26. Ağır Ceza Mahkemesi tutukluluğun devamına karar verdi. 13. Ağır Ceza ret kararı gerekçesinde, AYM kararının Resmi Gazete'de yayınlanmaması ve AYM'nin gerekçeli kararının henüz mahkemeye ulaşmamış olmasını gösterdi. Tahliyelere ret kararı sonrasında ise AYM'nin resmi Twitter hesabından Şahin Alpay ve Mehmet Altan kararlarına ilişkin, kararların tam metninin AYM'nin internet sitesinde yayınlandığına dair tweetler atıldı.

Anayasa Mahkemesi'nin hak ihlali kararının ardından durumu yeniden değerlendirilen Şahin Alpay ve Mehmet Altan'ın tutukluluk hallerinin devamına karar verildi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Anayasa  Mahkemesi'nin hak ihlali kararının ardından durumunu yeniden değerlendirdiği,  Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) yayın organı  olduğu gerekçesiyle kayyuma devredildikten sonra kapatılan Zaman gazetesinin eski  yönetici ve yazarlarının da sanık olarak bulunduğu davada tutuklu yargılanan  gazeteci Şahin Alpay'ın tutukluluk halinin devamına hükmetti.

MEHMET ALTAN'IN DA TAHLİYE TALEBİ REDDEDİLDİ

Öte yandan AYM'nin hak ihlali kararı verdiği Gazeteci Mehmet Altan hakkında da İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi tutukluluğunun devamına karar verdi.

Yorumlar

76
 • bülent

  9 ay önce Şikayet Et aym kapatılmalıdır, miadını doldurmuştur
  Toplam beğeni
 • samimi

  9 ay önce Şikayet Et Haaaah simdi oldu.
  Toplam beğeni
 • burhan

  9 ay önce Şikayet Et bunlara acıyan da bunlardandır. bir tanısanız bu hainleri
  Toplam beğeni
 • HIDIR

  9 ay önce Şikayet Et Ya bu ne nefretmiş.Adalet herkese lazım olacak.
  Toplam beğeni
  • maho

   9 ay önce Şikayet Et lan hıdır ne o hayırdır şunu unutmaki teröristin hakkı ve özellikle terör desteleyenin hiç bir hakkı yoktur nokta
   Toplam beğeni
  • burhan

   9 ay önce Şikayet Et zalime merhamet etmek adaletsizliktir, mazluma ihanettir, hıdırrrr
   Toplam beğeni
 • vatandaş

  9 ay önce Şikayet Et aym açık açık devlete savaş açıyor. birileri yine devrede. bu sorunlar idam gelip faaliyete geçmeden bitmez.
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.