Haber 7

Bakan açıkladı! Yeni bir TV kanalı kuruluyor

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, test yayınına başlayan Meteoroloji TV'den bütün bilgilerin anlık verileceğini bildirdi.
GİRİŞ 07.07.2018 13:28 MEDYA
Metin Boyutu

Orman ve Su işleri Bakanlığı Acil Durum Yönetim Merkezi'nde bulunan  Meteoroloji TV stüdyosunda yayınına katılan Bakan Eroğlu, AA muhabirine  televizyonun hizmetlerine ilişkin bilgi verdi.

Meteoroloji TV, Genel Müdürlüğün internet sayfası ve telefonlara  indirilebilen meteoroloji programından gerçek hava durumu tahminlerinin  öğrenilmesinin mümkün olduğunu söyleyen Eroğlu, "Bazen elinde bilgi olmadan,  birtakım kayıtlar olmadan, radar görüntüleri veya uydu görüntüleri olmadan  bazıları televizyonlarda ahkam kesiyor. Bunlar da meteorolojiye mal ediliyor,  bunlar yanlıştır. Artık doğru haberleri lütfen buradan alın." değerlendirmesinde  bulundu.

 

 

 

  Televizyonda verilen yanlış meteorolojik bilgilerin Bakanlığın da  itibarını zedelediğini aktaran Eroğlu, "Herkes mikrofonu eline alınca kendisini  allameicihan sanıyor. Bilgi olmadan birtakım rakamları atıp tutuyor. Artık  Meteoroloji TV test yayınına başladı inşallah bütün bilgileri anlık olarak  vereceğiz." dedi.

Meteoroloji TV'nin hizmetleri

Tahmin, analiz ve araştırma çalışmalarının yayınlanacağı  televizyondaki hizmetlere ilişkin de bilgi veren Eroğlu, şunları kaydetti:

"Meteoroloji TV ile il ve ilçelerimizin, yurt dışı bazı merkezlerin,  anlık, kısa ve uzun vadeli hava, denizlerimizdeki güncel tahmin bilgileri  yayınlanacak. Mevsimlere göre deniz suyu sıcaklıkları, kar kalınlıkları, deniz,  karayolu, havalimanları tahminleri, stadyumların faaliyet saatlerindeki hava  tahminleri yayınlanacak. Beklenen olağanüstü hava olaylarında, vatandaşlarımızın  tedbir alması gayesiyle Meteoroloji TV aracılığı ile duyurulacak. Anlaşılabilir  bir dil ve zengin görseller kullanılacak. TV ekranımızda 24 saat alt yazı kuşağı  ile bilgiler aktarılacaktır."

Aynı zamanda, bakanlık ve bağlı kuruluşların yaptığı çalışmalar,  hazırlanan film ve videoların yayın akışına dahil edileceğini bildiren Eroğlu,  "Kamu kuruluşları tarafından hazırlanan, vatandaşlarımızın faydasına olabilecek  her türlü kamu spotları yayınlanacak. Bilgilendirici kısa belgeseller  yayınlanacak, Bakanlığımız ve bağlı birimlerimizde görev yapan üst düzey  yöneticilerimiz ve uzmanlarımız vatandaşlarımızı bilgilendirmek gayesiyle açık  oturumlara ve bilgilendirme programlarına katılabilecektir." şeklinde konuştu.

"Sizden gelenler" başlığı ile vatandaşların bölgelerinde çektiği,  bilgilendirici çevre görselleri ile görüntülere de zamanla yer verileceğini dile  getiren Eroğlu, planlanan duruma göre sunum, reji, grafik ve montaj birimlerinde  konusunda uzman en az 20 personelin görev alacağını aktardı.

Halen test yayınında olan kanalda, içerik düzenlenmesi, yayın akışı  hazırlanması, personel temini ve mevcut personele eğitim gibi konularda  çalışmaların devam ettiğini ifade eden Eroğlu, "Temmuz ayı sonunda test yayını  sona erecek olup normal yayınımıza geçilecektir." bilgisini verdi.

Eroğlu, Meteoroloji TV yayınına, "www.meteorolojitv.gov.tr" adresinden  ve Androidsistemlerde Google Play Store'dan Meteoroloji TV olarak  ulaşılabildiğini kaydetti.

 Hava sıcaklıkları

Verdikleri meteorolojik bilgilerin yüzde 90'ın üstünde bir doğruluk  payına sahip olduğunu dile getiren Eroğlu, hava durumunu yüzde yüzde tahmin  etmenin mümkün olmadığının altını çizdi.

Birçok ülkeye de meteorolojik destek verdiklerini aktaran Eroğlu,  yazın sıcaklıkların normalden yüksek olacağını, temmuz ayının sıcak geçeceğini  bildirdi.

4 günlük hava tahmini

Türkiye'nin bugün kuzey kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu,  Doğu Karadeniz kıyıları ile Ordu, Artvin, Erzurum, Kars ve Ardahan çevrelerinin  yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı,  diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

Ülkenin yarın kuzey kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, diğer  yerlerin az bulutlu ve açık geçmesi bekleniyor.

Yurdun pazartesi günü kuzey kesimlerinin parçalı ve yer yer çok  bulutlu, Trakya ile İstanbul'un Avrupa yakasının yerel olmak üzere aralıklı  sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık  geçeceği öngörülüyor.

Salı günü kuzey kesimlerin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Doğu  Karadeniz kıyıları ile Ordu çevrelerinin yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve  yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği  tahmin ediliyor.

Yorumlar

7
 • Lalemin

  8 ay önce Şikayet Et Biz avrupa hava tahmin sistemini kullaniyoruz bu hep boyleydi .
 • Tevfik

  8 ay önce Şikayet Et Her ile tarım araşrtırma enstitüleri ile beraber örnek tarım bahçeleri kurulursa zannımca tarım müdürlülüklerinden daha fazla iş görür.
  Toplam beğeni
 • İsimsiz

  8 ay önce Şikayet Et TRT acilen tarım tv yayınına başlamalı. Vatandaşı bilgilendirecek ulusal bir kanal şart
  Toplam beğeni
 • reis

  8 ay önce Şikayet Et Çalışkan bakan eroğlu, hizmetlerini biliyorum. Allah senden razı olsun.
  Toplam beğeni
 • kadri oytun

  8 ay önce Şikayet Et doluda tökezleyen meterolojidir saçmalığın daniskası haller ayrıca sigorta şirketleri parayı basıp adam satın alıp herkesi araba gizlemeye yönlendiriyor
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.