Haber 7

Trump'tan flaş Filistin açıklaması!

ABD Başkanı Donald Trump, pazartesi günü İsrail’e yapacağı resmi ziyaret öncesi, İsrail-Filistin barışının sağlanmasına ilişkin büyük imkanların olduğuna inandığını söyledi.
GİRİŞ 19.05.2017 17:53 Ortadoğu
Metin Boyutu
Trump'tan flaş Filistin açıklaması!

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya yakınlığıyla bilinen Israel HaYom gazetesine konuşan Trump, "İsrail-Filistin barışının sağlanmasına ilişkin büyük imkanların olduğuna inanıyorum. Ben İsrail halkını seviyorum. Nihai anlamda İsrail ile Filistin halkları arasında barışın sağlanması için büyük bir ciddiyetle çalışıyorum. Barışın, herkesin umduğundan daha erken tesis edilmesini umuyorum." dedi.

Trump, barışın tesisi konusunda, "Bu iş için çalışan uygun bir ekibimiz var. (Uluslararası barış görüşmelerinden sorumlu özel temsilci) Jason Greenblatt ve (ABD’nin İsrail Büyükelçisi) David Friedman gibi." ifadelerini kullandı.

İsrail hükümetinden işgal altındaki Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da Yahudi yerleşim birimleri inşa faaliyetlerini durdurmasına ilişkin bir talebinin olup olmayacağına dair yöneltilen soruya Trump, "Sanırım bu konuya değinmek istemiyorum. Bir anlaşmaya varacağımıza inanıyorum." yanıtını verdi.

Trump, ABD'nin Tel Aviv Büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınması konusunu "Üzerinde çalıştığımız çok önemli konularımız var, daha sonra konuşuruz." ifadeleriyle geçiştirdi.

Netanyahu ile beraber Mescid-i Aksa’nın batı duvarı olan Burak'ı (Ağlama Duvarı) ziyaret konusunda, "Batı duvarını ziyaret etmeyle ilgili olarak hala nihai kararımızı belirtmiş değiliz. Biz Başbakan Netanyahu’yu büyük bir beğeni ile takdir ediyoruz. Ancak kararımız hala değişkenlik gösterebilir durumda." şeklinde konuştu.

Pazartesi günü İsrail’i ziyaret edecek Trump’ın, İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin ve Başbakanı Netanyahu ile yapacağı görüşmenin ardından, salı günü işgal altındaki Batı Şeria’nın Beytullahim kentine geçerek Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya gelmesi bekleniyor.

ABD'nin yeni Tel Aviv Büyükelçisi Friedman, çarşamba günü yaptığı açıklamada İsrail'i ziyaret etmesi beklenen Trump'ın, belirli bir barış planı olmadığını, öncelikle tarafların bir araya gelmesini istediğini söylemişti.

Doğu Kudüs ve Batı Şeria, 1967'den beri İsrail tarafından işgal altında tutuluyor. İşgal altındaki Doğu Kudüs'te 200 bini aşkın, Batı Şeria'da ise yarım milyona yakın Yahudi yerleşimci bulunuyor. Uluslararası hukuka göre buralardaki tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

İsrail ile Filistin arasındaki barış görüşmeleri, İsrail'in, 1967 sınırlarını ve Yahudi yerleşim birimleri inşasına son vermeyi kabul etmemesi nedeniyle Nisan 2014'te durmuştu.

Yorumlar

11
 • kadir

  1 yıl önce Şikayet Et israil halkini belkide en cok yaratandan oturu muslumanlar sever fakat siyonist katliamcilari ve onlarin yandaslari sam amcalarini asla sevmeyiz filistine yaptiklari zulmu naziler dahi yapmadi yapamaz siyonizm yok olmali siyonizm yok olmadikca baris asla gelmez...
  Toplam beğeni
 • Serdar

  1 yıl önce Şikayet Et İsrail ancak güçten anlar. Necmeddin ERBAKAN
  Toplam beğeni
 • Görele

  1 yıl önce Şikayet Et Sayın turp senin söylediklerini samimi ve doğru bulmuyorum ve inanmıyorum burada böyle söylersin orada başka söylersin iki yüzlü insanlarsınız Cehennem sizi bekliyor bu insanlara bu Müslümanlara yaptıklarınız karşılıksız mı kalacak zannediyorsunuz.
  Toplam beğeni
 • demir ersoy

  1 yıl önce Şikayet Et Eevet çok büyük imkanlar var kudüsü israilin başkenti olarak kabul edecek ödülendirecek filistinlilerde hergün ölmeye işgale devam edecek
  Toplam beğeni
 • OttoMan

  1 yıl önce Şikayet Et Yıllardır Buşu gitti Obaması gitti Baba buşu gitti Clintonu gitti Ve her gittiğinizde İsrail daha güçlü oldu. Yazıklar olsun hepinize bre kafirler
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.