Haber 7

IKBY'den 'Kerkük ve Musul'a girecekler' iddiası

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Güvenlik Ajansı, Irak merkezi hükümetinin Kerkük vilayetine yönelik operasyon hazırlığında olduğunu ileri sürdü.
GİRİŞ 11.10.2017 20:26 Ortadoğu
Metin Boyutu
IKBY'den 'Kerkük ve Musul'a girecekler' iddiası

Güvenlik Ajansı'nın Twitter hesabından yapılan yazılı açıkamada, "Irak güçleri, Haşdi Şabi ve federal polis güçlerinin Kerkük'ün güney ve batısıyla Musul'un kuzeyinden saldırıya geçeceğine dair mesajlar alıyoruz." denildi.

Açıklamada, Irak merkezi hükümetinin düzenleyeceği operasyonun nasıl olacağına ilişkin ise herhangi bir bilgi verilmedi.

Öte yandan IKBY Başkanı Mesut Barzani'nin Başdanışmanı Hemin Havrami de resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada "olası herhangi bir saldırıdan Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'nin sorumlu olacağını" ifade etti.

IRAK'TAN AÇIKLAMA GELDİ

Irak hükümeti, "Kerkük vilayetine yönelik operasyon hazırlığında oldukları" yönündeki iddiaları yalanladı.

Hükümet Sözcüsü Saad Hadis, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Güvenlik Ajansı'nın yaptığı "Kerkük'e askeri saldırı" iddiasını yalanlayarak, "Bu yönde arazide hiçbir somut adım veya planımız mevcut değil." dedi.

Irak güçlerinin Kerkük'e bağlı toprakların yüzde 40'ını terör örgütü DEAŞ'tan geri aldığını kaydeden Hadisi, "uyuyan hücrelerin faal duruma geçmemesi, güvenliğin sağlanması ve sığınmacıların evlerine geri dönmesi için buranın güvenliğinin merkezi yönetime bağlı güçler tarafından sağlanacağını" ifade etti.

Yorumlar

5
 • hayal

  11 ay önce Şikayet Et bu beşbin türkücü vardı ne oldu onlar
  Toplam beğeni
 • ihsan

  11 ay önce Şikayet Et elbette Kerkük senin değilki sen zaimsin oranın halkını göçe zorladın nüfus ve tapuları hep yaktın eşkıyasın elbette hükümet cezanı kesecek
  Toplam beğeni
 • Mzo

  11 ay önce Şikayet Et Bizim ülkücüleri sevk edelim hemen. Sonra plaka bastıralım. 2 saatte alırlar
  Toplam beğeni
 • Saadetli

  11 ay önce Şikayet Et Biz ne zaman gireceğiz biz girmezsek Irak girer
  Toplam beğeni
  • dede

   11 ay önce Şikayet Et ırak da giremez sen de giremezsin..giren olursa ordan çıkamaz..herkes bir girme sevdasına kapılmış..gir o zaman onlar seni bekliyor
   Toplam beğeni
  • Müslüman

   11 ay önce Şikayet Et Anlamadım ırak ırakamı girecek.
   Toplam beğeni
 • ibrahim külahcı

  11 ay önce Şikayet Et ben bu haritaya bakınca telafer,sincar ve ayn el arab'a (pkk lıların kobani dediği yer) bir operasyon yapılacağını seziyorum
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.