Haber 7

Ordu sınıra konuşlandı! Irak'tan savaş açıklaması

Irak Ordusu'nun 3 bin kişilik birliğinin Kerkük sınırına konuşlandığı duyuruldu. Öte yandan Irak Başbakanı İbadi, tartışmalı referandumun ardından kritik bir açıklamada bulundu.
GİRİŞ 12.10.2017 14:10 Ortadoğu
Metin Boyutu
Ordu sınıra konuşlandı! Irak'tan savaş açıklaması

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi de dün ortaya atılan "Kerkük'e saldırı" iddialarına cevap verdi. İbadi, "Orduyu halkımıza karşı kullanmayacağız ve Kürtlere karşı savaş başlatmayacağız" açıklamasını yaptı.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, silahlarını halka doğrultmayacaklarını ve Kürtlere savaş başlatmayacaklarını söyledi. "Irak'ın birliğini korumak da görevimiz" diyen İbadi, anayasanın uygulanması, vatandaşların güvenliğinin sağlanması ve milli servetin korunmasına önem verdiklerini vurgulayarak tüm bunların da kendi sorumlulukları dahilinde bulunduğu ifade etti.

ASKERLER KERKÜK SINIRINA KONUŞLANDI

Öte yandan, AA, Haşdi Şabi'nin, Kerkük kentinde Peşmerge'nin karşısında yer alan bölgelere askeri sevkiyat yaptığını iddia etti. DHA ise, Irak Ordusu'ndan 3 bin kişilik bir birliğin Kerkük sınırına yerleştiğini duyurdu.

ASKERİ SEVKİYAT YAPILIYOR

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Batı Cephesi Peşmerge Komutanı Kemal Kerküki, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Haşdi Şabi'nin son üç güç içerisinde Kerkük'ün kuzeybatısına ağır silahlarla askeri sevkiyat yapmaya başladığını ileri sürdü.

MESAFE 500 METREYE DÜŞTÜ

Haşdi Şabi'nin konuşlandığı bölgede daha önce terör örgütü DEAŞ'ın yer aldığını belirten Kerküki, aralarındaki mesafenin yaklaşık 500 metre olduğunu söyledi.

Kerkük'te Havice operasyonu bitmesine rağmen Haşdi Şabi'nin bölgeye askeri sevkiyatının devam ettiğini aktaran Kerküki, "Özellikle dünden itibaren bölgeye top, tank ve çok sayıda silah konuşlandırıldı. Operasyon bitmişse bu kadar ağır silahın özellikle Peşmerge güçlerinin karşısına konuşlandırılması manidardır" iddiasında bulundu.

3 BİN ASKER SINIRA KONUŞLANDI

DHA haber ajansı da, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) referandum sonrasında, Irak Ordusu'ndan 3 bin kişilik bir birlik Kerkük sınırına yerleştiğini duyurdu. Irak birliğinin Kerkük'e yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta konuşlandığı gözlenirken, kent çevresinde de yoğun bir hareketlilik yaşanıyor.

Yorumlar

5
 • türk

  11 ay önce Şikayet Et bunlar akıllanmaz gerçek savaş lazım ah ne yaptıp kimlere güvendik dedittirmek lazım doğduklarına pişman ettirmek lazım bunları haritadan silmek lazım
  Toplam beğeni
 • ahada yaziyom

  11 ay önce Şikayet Et Ortada olan kurtlere olacak bekleyin gorun tam bagimsiz olacaklar:)))orta dogu deniyor israille cuvala giren barzo nasil cikar billem bugune kadar bi is becerememisler millet aya gitmis bunlar ulke diyor yil kac barzo haberin varmi
 • Engin

  11 ay önce Şikayet Et En guzelini zamaninda Saddam yapmisti bunlara mekani cennet olsun.
  Toplam beğeni
 • Kefa

  11 ay önce Şikayet Et Bana göre Türkiyenin orta doguda en iyi ekonomik ve siyasi olarak is yapabilecegi sirt sirta verebilecegi bir yerdir barzani hukumeti ibadiden cok daha saglamdir. Türkiye topraklarına ve sınırına degil tehdit bilakis çift kat güvenlik saglanır. Osmanli zamaninda sinir guvenligini bu sekilde yapildi.,
  Toplam beğeni
 • sıtkı bilmiş

  11 ay önce Şikayet Et ırak barzani pkk chp pyd abd birleşip sınırımıza dayanmasın
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.