Haber 7

“Hamaney ailesini Türkiye’ye gönderdi”

Rus Ortadoğu uzmanı Şumilin, İran dini lideri Ali Hamaney’in güvenlik gerekçesiyle ailesini Türkiye’ye gönderdiği iddiasını ortaya attı.
GİRİŞ 03.01.2018 13:20 Ortadoğu
Metin Boyutu
“Hamaney ailesini Türkiye’ye gönderdi”

Rusya’nın önde gelen Ortadoğu uzmanlarından Aleksander Şumilin, kaleme aldığı “Ateşin sardığı İran’ın Rusya’ya etkisi” başlıklı yazısında 28 Aralık’ta İran’ın Meşhed şehrinde başlayan halk isyanını, 1979 yılında Şah Rıza Pehlevi’nin devrilmesine benzeterek şunları yazdı:

“Aldığım duyumlara göre İran’da birçok şehirde halk silahlanarak İran Devrim Muhafızları karakollarını ele geçirmeye başlamış. İsyancılar mollalara çok kızgın. Hatta kulağıma gelen bilgiye göre İran dini lideri Ali Hamaney bile olup bitenlerden tedirgin olarak ailesini güvenlik gerekçeleriyle Türkiye’ye göndermiş.

 

İran yönetimi başta ABD ve S.Arabistan olmak üzere dış güçleri suçlaya dursun, ancak ülkede tıpkı 2011 yılında Suriye’de fitili ateşlenen iç savaş gibi bir durumun oluştuğu artık şüphe götürmüyor. Bizim, Moskova’daki resmi ağızlar ise uzun yeni yıl tatili gerekçesiyle susmaya tercih ediyor. Halbuki Rusya’nın müttefik olarak seçtiği İran’daki gelişmeler yakında Moskova’nın başına Suriye’den çok daha büyük baş ağrısı yaratabilir.

Gidişata bakılırsa İran’da fitili ateşlenen olayların Rusya’ya iki yansıması olabilir.

Birinci senaryo: İsyanlar tüm ülkeye yayılarak İslam Devrimi Muhafızlarını etkisiz hale getirdikten sonra rejimini deviriyor. Geride kalan İslam ülkeleriyle şimdiki etki savaşına son verilerek, Suriye’ye gönderilen devrim muhafızları geri çekiliyor. Karada desteksiz kalan Şam yönetimiyle Rusya, kısa sürede şimdiki etkisini kaybediyor. Beşar Esad ise Tahran’daki rejimin ardından sayılı gün içerisinde devriliyor.

İkinci Senaryo: İran rejimi ayaklanmaları kuvvet kullanarak bastırıyor. Ancak isyan iç savaşı andıran süresiz hal alıyor. Tıpkı 2011 yılında Suriye’de olduğu gibi. İran rejimi içte gücünü arttırmak için Suriye, Irak ve Lubnan’a gönderdiği İslam Muhafız ordularını geri çekiyor. Neticede Rusya açısından sonuç aynı. Sadece zaman içerisinde yayılmış oluyor. İran’ın silahlı desteği kalmayan Beşar Esad devriliyor. Rusya’nın etkisi de onunla birlikte yok oluyor.”

Yorumlar

41
 • Artuk

  9 ay önce Şikayet Et İran Suriye'de o kadar zalimce işler yaptı ve ah aldı ki...
  Toplam beğeni
 • şalgam

  9 ay önce Şikayet Et milleti ikiye bölerde birileri refah içinde yaşar birileride aç yaşarsa abd , israil ve rusya gibi fitne ülkelere koz verirsin kıyametini kopartırsın kendi düşmanını kendin yaratırsın
  Toplam beğeni
 • Hasan

  9 ay önce Şikayet Et Siz bakmayın fetöcülerin yıllardır mlleti irana karşı kışkırtmalarına bizim en büyük dostumuz ve kardeşmiz iran'dır. İnşallah birlik olup siyonstlerin büyük israil için kullandığı terörist ve ajanları dümdüz edeceğiz. İslam demek insanlık demektir fazilet onur demektir.
  Toplam beğeni
 • ahmed

  9 ay önce Şikayet Et rus siyonisti yorum yapıyor..
  Toplam beğeni
 • Yalan

  9 ay önce Şikayet Et Yahudi tezgahı. Yalan dolan. İran'ı karıştırmaya çalışıyorlar. Müslümanların arasında nifak çıkarmaya çalışıyorlar.
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.