Haber 7

İsrail Parlamentosu'ndan skandal adım!

Filistinlilere idam cezası getirilmesini öngören yasa tasarısı İsrail Parlamentosu'nda (Knesset) yapılan ilk oylamada kabul edildi.
GİRİŞ 03.01.2018 20:44 Ortadoğu
Metin Boyutu
İsrail Parlamentosu'ndan skandal adım!

Knesset'in resmi internet sayfasında yer alan açıklamaya göre, söz  konusu tasarı yapılan ilk oylamada  49’a karşı 52 oyla kabul edildi.

İdam tasarısını savunan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, idam cezasının “uç durumlarda adalet” anlamına geldiğini söyledi. 

Batı Şeria'da bulunan yasa dışı Neve Tsuf (Halamiş) Yahudi yerleşim biriminde temmuz ayında düzenlenen ve üç Yahudi yerleşimcinin ölümüyle sonuçlanan  saldırıyı hatırlatan Netanyahu, şunları kaydetti: 

"Hayatımda çok şok edici şeyler görmüştüm ama yine de bu olay beni şok  etti. İnsanların korkunç suçlar işlediği ve yaşamayı hak etmediği örnekler var.  Yasayı böyle durumlar için değiştiriyoruz."

İdam yasa tasarısını hazırlayan koalisyon ortaklarından İsrail Evimiz  partisi lideri ve İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman da daha önce yaptığı  açıklamada, “Yahudi kanı ucuz değil” diyerek tasarıya desteğini açıklamıştı. 

Liberman, “Hapishaneye giren her terörist, terörist örgütleri,  pazarlık (esir takası) amacıyla sivil ve askerleri kaçırmaya teşvik ediyor.”  ifadelerini kullanmıştı.  

İdam tasarısının yasalaşarak yürürlüğe girmesi için parlamentoda iki  kez daha oylanarak kabul edilmesi gerekiyor.

İsrail'de sivil mahkemelerde idam cezası bulunmuyor. Askeri  mahkemelerde ise son derece istisnai durumlarda bu ceza verilebiliyor. Bu yetki  İsrail tarihinde sadece bir kez 1962 yılında görülen bir davada eski bir Nazi  suçlusuna karşı kullanılmıştı.

Yorumlar

50
 • jas

  11 ay önce Şikayet Et israil ve abd malları boykot edilmeli.
  Toplam beğeni
 • adsiz

  11 ay önce Şikayet Et Allah İsrailli kahhar ismiyle kahretsin
  Toplam beğeni
 • Huseyin

  11 ay önce Şikayet Et Herkes ABD ve İsrail in yok edilmesi ,durdurulmasına yaptığı bu yanlıştan bir an önce donmesinden bahsediyor. Kimse ben ne yaparım demiyor. Birey olarak yapacağımız tek ve en etkili yöntem bu kâfirlerin hiçbir malını ülkemize sokmamak, almiyacagiz, deneyin görün, kudururlar. Şimdilik yaptıkları yanlıştan dönerler
  Toplam beğeni
 • arda

  11 ay önce Şikayet Et yakında dayın abd 48 devlete bölünecek o zaman görüşürüz
  Toplam beğeni
 • SİNAN AY

  11 ay önce Şikayet Et ABD ve İsrail İmha Edilmedikçe düsya rahat yüzü göremeyecek herkes elini taşın altına koymalı abd ve israil yok edilmeli
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.