Haber 7

Savaş çanları çalıyor! İran için flaş çağrı...

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin sözcüsü Maliki, İran'ın ihlallerine son verilmesi için ciddi adımlar atılması, İran'ın yargılanması çağrısında bulundu.
GİRİŞ 12.01.2018 15:53 Ortadoğu
Metin Boyutu
Savaş çanları çalıyor! İran için flaş çağrı...

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin sözcüsü Kurmay Albay Turki el-Maliki, yaptığı basın açıklamasında, Husilerin sınırdaki Necran kentine attığı balistik füzenin İran'ın, Suudi Arabistan'ın güvenliğini ve bölgesel emniyeti tehdit etmek amacıyla Husilere verdiği desteği sürdürdüğünün bir göstergesi olduğunu belirtti. 

 

 

Husilerin Necran'a attığı füzenin Suudi Arabistan tarafından imha edildiğini hatırlatan Maliki, füzenin sivil yerleşim yerlerini hedef aldığını ifade ederek bunun İran destekli Husilerin ''düşmanca eylemleri'' olduğunu kaydetti.

Maliki, bunun Birleşmiş Milletlerin (BM) 2216 ve 2231 sayılı kararlarını açıkça ihlal olduğuna dikkati çekerek, ayrıca sivil yerleşim yerlerinin hedef alınmasının uluslararası insan haklarına ihlal olduğunu vurguladı. 

'CİDDİ ADIMLAR ATILMASI' ÇAĞRISI

Uluslararası topluma seslenen Maliki, yasa dışı suç örgütlerine balistik füze ve silah yardımı yatığını iddia ettiği İran'ın ihlallerine son verilmesi için ciddi adımlar atılması, İran'ın yargılanması çağrısında bulundu.

Suudi Arabistan'ın Al Arabiya televizyonunun haberinde dün Husilerin, sınırdaki Necran kentine attığı balistik füzenin, Suudi Arabistan Hava Savunma Kuvvetleri tarafından imha edildiği duyurulmuştu.

Öte yandan, Husilere ait "El-Mesire" televizyonunda yayınlanan haberde, "atılan balistik füzenin Necran'daki Özel Kuvvetler Karargahı ile Apaçi helikopterlerinin bulunduğu mevzileri vurduğu" öne sürülmüştü.

Husiler daha önce de Suudi Arabistan'ın bazı bölgelerine balistik füze ile saldırı düzenlemiş, bunlar havada imha edilmişti.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın yaşandığı Yemen'de meşru yönetime darbe yapan Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde tutuyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu yana Yemen hükümetine destek veriyor. 

Yorumlar

17
 • murtaza

  1 yıl önce Şikayet Et Bu iki ahmak, ülke savaşsın diye abd, terör devleti ellerini ovuşturuyor.
  Toplam beğeni
 • selami

  1 yıl önce Şikayet Et suudi arabistan kendi sonunu getirecek bu durumda iran a saldırmak israil ve amerika nın altına yatmaktır
  Toplam beğeni
 • kürt muso

  1 yıl önce Şikayet Et Kudurmus azmis Sudi vahabileri Allahin gazanina geleceksiniz insallah,
  Toplam beğeni
 • Levrok

  1 yıl önce Şikayet Et birbirlerini vursalarda kurtulsak.
  Toplam beğeni
 • eray akalın

  1 yıl önce Şikayet Et İran daha önceki yıllarda amerikaya ait RQ-170 tipi insansız casus uçağını elektronik harp yöntemiyle hiç incitmeden yere indirmiştir.Kaynağa ait bilgilere ulaşmak için geçmiş haberleri tarayabilirsniz. Biri iranda hava savunma sitemi yok demiş.Bu kişi ya günceli takip etmiyor.dünyadan bi haber. Yada biliyor fakat başka şeylerden dolayı böyle yazıp ,sindiremediği hazmedemediği duygularını yenmek için yazıyor.ama boşuna .yakında zaten göreceksiniz.
  Toplam beğeni
  • keke muso

   1 yıl önce Şikayet Et Kudurmus azmis Sudi vahabileri petrol dollar sizi azdirmis Allahin gazabina geleceksiniz,
   Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.