Haber 7

Linea'nın üretimi bitti, ismi de tarih oldu

TOFAŞ, 2007 yılından bu yana Bursa’da ürettiği Fiat Linea modeline 10 yıl sonra veda etti.
GİRİŞ 28.12.2017 08:20 OTOMOBİL
Metin Boyutu
Linea'nın üretimi bitti, ismi de tarih oldu

Hürriyet Gazetesi'nden Emre Özpeynirci'nin haberine göre, dün Bursa fabrikasında düzenlenen törenle Linea üretimi sonlanırken, son araç bantlardan indi. 

Ayrıca Tofaş ve İtalyan Fiat, dün Linea ismine de veda etmiş oldu. Çünkü 2. nesil Linea, Fiat tarafından Arjantin’de Cronos ismiyle üretilmeye başlandı.

170 MİLYON EURO YATIRIM

Bursa’da 170 milyon Euro yatırımla 2007 yılından bu yana üretilen ve yılda 60 bin adetlik üretim rakamlarına ulaşan Linea, 2012 yılında 25 milyon dolarlık bir yatırımla kapsamlı bir makyaj operasyonundan geçmişti. Türkiye’de özellikle filo şirketlerinin yoğun olarak talep ettiği Linea 10 yılda 500 bin adetlere yaklaşan bir üretime ulaştı. Tofaş’ın 3 modelden oluşan Fiat Egea Ailesi’ni üretmesi ve özellikle Avrupa’da büyük talep görmesi sonucu Linea son 2 yıldır biraz geri planda kalmıştı. Egea üretimini artırmak adına 2. jenerasyon Linea’nın G.Amerika’da üretilmesine karar verildi.

Linea’nın da üretiminin bitmesiyle birlikte Tofaş, 450 bin adetlik kapasiteye çıkan Bursa’da otomobil olarak sadece Egea Ailesi’ni üretecek. Hafif ticari araçta ise Fiat Doblo ve Fiat Fiorino ile yoluna devam edecek.

Yorumlar

5
 • Tuzlalı

  9 ay önce Şikayet Et Devletin bir an önce Renault ve tofaş ı bursa dışına çıkarması lazım imalat bandı koyacak yer olmadığından ya 30 sene aynı modeli üretecek yada 5 senede bir model iptal edecek iptalleri maliyeti yüksek tutuyor ve yan sanayinin gelişmesini önlüyor
  Toplam beğeni
 • Cemshift

  9 ay önce Şikayet Et Teneke
 • Muhammed

  9 ay önce Şikayet Et Konfor yok Güvenlik yok Sağlamlık yok Hepsi birlikte Tofaş Fiat oluyor Yazık verdiğimiz paralara devlet bir an önce üretsede onu alsak
  Toplam beğeni
 • cahil

  9 ay önce Şikayet Et fiat %80 yerli diye egeayı çıkardı ancak sanki ithal araba gibi her euro artışında zam yaptı,mademki yerlisin enflasyon kadar zam yapacaksın ve yaptığın 20bin tl fazla zammı geri alacaksın.
  Toplam beğeni
 • H.B.V.

  9 ay önce Şikayet Et 300 Lira için değmez! Millet Araba almak için acele etmesin! daha Arabalara Zammı 2017 çıkmadan yaptılar? hemde % 25.., %30.
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.