Haber 7

Kendi yok adı var! Cenevre'de Tesla etkisi

Elon Musk'ın Tesla'sı 88. Cenevre Otomobil Fuarı'na katılmadı. Ancak fuarda gündem Tesla. Fuara katılan hemen hemen tüm markaların bir elektrikli modeli var ve çoğunluğu Tesla'ya gönderme yapıyor.
GİRİŞ 07.03.2018 09:17 OTOMOBİL
Metin Boyutu
Kendi yok adı var! Cenevre'de Tesla etkisi

Cenevre Otomobil Fuarı’nın katılımcı olmadığı halde adı en çok anılan markası Tesla oldu. Hemen hemen her otomobil markasında ‘Tesla’ya rakip olarak geliştirilen bir elektrikli otomobil görmek mümkündü.

Hatta Hyundai gibi asıl hedefin Elon Musk’ın Tesla’sı olduğunu fuarın girişinde herkesin görebileceği bir alana “Sıra sende Elon” billboard’u yaparak ilan edenler bile vardı. Herkeste elektrikli araç var ama gerçekler ne diyor? 

 

 

Elektrikli aracın dünyanın önde gelen otomobil üreticilerinin en büyük ‘halkla ilişkiler faaliyeti’ olduğunu ve tabii bir de açıkladığı zarar her geçen gün büyüyen Tesla’nın işinin hiç de kolay olmadığını. Geleneksel otomobil üreticileri hem elektrikli hem de otonom işinde arayı çok çabuk kapatacak gibi görünüyorlar.

Renault yeni elektrikli aracı EZ-GO’yu anlatırken geleceğin akıllı şehirleriyle uyum içinde hareket edecek olan aracın sadece otomobil kullanmayanların, artık kullanamayanların ve daha da önemlisi hiç kullanmak istemediği için sürücü belgesi bile almayanların hizmetinde olacağını duyuruyordu. Artık her markanın bir elektriklisi var ama yollara çıkmaları için biraz daha zamana ihtiyaç var. Kafaların hazır olması yetmiyor, tüm altyapının, şehirlerin ve daha önemlisi otomotiv endüstrisinin hazır olması gerekiyor.

RENAULT’NUN YENİ HEDEFİ EHLİYETİ BİLE OLMAYANLAR

Renault, Cenevre Otomobil Fuarı’nda dünya prömiyerini gerçekleştirdiği EZ-GO konsepti ile paylaşımlı ulaşıma yeni yorum getirdi. EZ-GO, kalabalık şehirlerde ulaşımı kolaylaştıracak yeni bir otonom ve paylaşımlı bir “robot taksi” konsepti olarak öne çıktı. Marka bu konseptin geleceğin şehirlerinde otomobil kullanmayan, kullanmak istemeyen hatta sürücü belgesi olmayan kişiler için çözüm olacağını açıkladı.

İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen fuar yarın ziyaretçilere açılacak. 18 Mart’a kadar sürecek olan fuarın açılış öncesi tanıtım etkinliklerinde birçok yeni modelin yanı sıra tanıtımlarda görev alan mankenler de dikkatleri üzerlerine topladı.

KARSAN’IN POSTA ARABASI

Türkiye’nin yerli otomobili konsorsiyumunun üyesi Karsan, New York taksi projesinden sonra bu kez şansını ABD Posta Servisi’nde deniyor. Karsan’ın Morgan Olson’la geliştirdiği prototipin plug-in hibrid olduğu anlaşılıyor. Aracın sağ ön tekerleği üzerinde bir elektrik fişi girişi, sol arka tekerleğin üstünde ise benzin deposu kapağı görülüyor.

GÜÇLÜ, HIZLI, MAÇO FERRARI

Elektrikli furyası arasında bildiğinden vazgeçmeyen Ferrari, fuarda, gürültülü motorları seven erkekler için ilgi mıknatısı olan V8 geleneğinin yeni temsilcisi niteliğindeki Ferrari 488 Pista’yı sergiledi. 720 beygir güç üreten 3.9 litrelik çift turbo beslemeli motora sahip Ferrari 488 Pista, 0’dan 100 km hıza 2.85 saniyede ulaşıyor.

Henüz Yorum Yapılmadı

Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.