Haber 7

Volkswagen'den 20 milyar euroluk dev hamle!

Büyük bir elektrikli otomobil atağına geçen Volkswagen, kendisine pil hücresi ve benzer teknolojileri sağlayacak şirketleri seçtiğini açıkladı. Anlaşmanın büyüklüğü tam 20 milyar euro
GİRİŞ 13.03.2018 15:39 OTOMOBİL
Metin Boyutu
Volkswagen'den 20 milyar euroluk dev hamle!


Volkswagen, elektrikli otomobil üretimi yapacak fabrika sayısını 2022 sonuna kadar 16'ya çıkaracak.

Alman devi 2025 yılına kadar, Audi, Porsche, Skoda ve Seat gibi 12 markası ile yıllık 3 milyon adet elektrikli araç üretmeyi planlıyor.

 

Volkswagen bu kapsamda önemli bir anlaşmaya da imza attı. Şirketten yapılan açıklamada, elektrikli otomobiller için en kritik parçalar olan pil hücresi ve benzer teknolojilerin tedariği konusunda Avrupa ve Çin pazarına yönelik olarak birlikte çalışılacak firmaların seçildiği duyuruldu. Şirket bu firmalardan toplam 20 milyar dolarlık alım yapılacak.

Benzer bir anlaşmanın önümüzdeki dönemde Kuzey Amerika pazarı için de imzalanması bekleniyor. 

VW CEO'su Matthias Mueller, önümüzdeki yıldan itibaren 'neredeyse ayda bir' yeni bir elektrikli modelin piyasaya çıkarılacağını belirterek, dünyadaki en geniş elektrikli filoya sahip marka olmayı amaçladıklarını kaydetti. 

VW 2025 yılına kadar 80 yeni elektrikli aracı piyasaya çıkarmaya ve 2030 yılına kadar da 300 modelin tümünde bir elektrikli alternatif sunmayı planlıyor.

Şirketin elektrikli araçları I.D. alt markası ile satışa çıkacak. İlk markası ise 2020'de piyasaya çıkacak olan Neo olacak. Öte yandan Audi ise tamamen elektrikli modeli E-Tron SUV'u bu yıl sonuna kadar piyasaya sürmeyi hedefliyor.

Yorumlar

1
  • ruzgar halil

    8 ay önce Şikayet Et yaparlar abi...alt yapi hazir para hazir teknoloji hazir en onemlisi vatansever insanlari hazir tek derdi parayi cebe indirip yan gelip yatmayi dusunmeyen muhendisleri hazir...eee ne duruyorsun helva yapsana...biz de aklimiz sira elektrikli ile piyasaya girip ortaligi kasip kavuracaktik...biz yapana kadar dunya yeni bir teknolojiye gececek bu gidisle... bizim sikintimiz insanlarimizin bencil ve rahat yasamaya duskun olmasi...kendimi ayri tutmamakla birlikte bu halimize gercekten uzuluyorum...neden almanya da insanlarin hatiri sayilir bir cogunlugu kotu arabalara biniyor hic dusundunuz mu?? neden dertleri keyif rahat ve refah icinde yasamak degil hic dusundunuz mu
    Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.