Haber 7

Yapay zekalı otomobil 20 dakika bağımsız gitti

Cambridge Üniversitesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren bir grup araştırmacı, yazdıkları algoritma sayesinde arabanın kendi başına 20 dakika boyunca gitmesini sağladı.
GİRİŞ 12.07.2018 09:28 OTOMOBİL
Metin Boyutu
Yapay zekalı otomobil 20 dakika bağımsız gitti

Yapay zekalı bir otomobil, 20 dakika boyunca tam bağımsız olarak gidebildi. Cambridge Üniversitesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren bir grup araştırmacı, yazdıkları algoritma sayesinde arabanın kendi başına 20 dakika boyunca gitmesini sağladı.

Elektrikli ve otonom otomobiller yavaş yavaş dünyanın her yerinde yer almaya başladı. Henüz Türkiye'de Avrupa'da olduğu kadar yaygınlaşmış olsa da otonom araçlar daha fazla gündem de yer alıyor. İngiltere'de Cambridge Üniversitesi kapsamında çalışmalarını yürüten araştırmacılar, bir araca sıfırdan kendi kendine gidebilecek kadar 'makine öğrenmesi' aşılamayı başardılar.

 

Renault Twizy üzerinden gerçekleştirilen algoritma, Amar Shah ve Alex Kendall isimli iki araştırmacının kendisine ait yazılımlar. Sıfırdan gerçekleştirilen bu algoritma hakkında Kendall ve Shah şunları söylüyor: "Kendi kendine gidebilen araçlar tasarlamanın olayı daha akıllı sensörler, kurallar veya haritalar değil; tüm olay düzgün bir algoritma yazabilmekte." diye konuştu

Henüz Yorum Yapılmadı

Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.