Haber 7

Otomotiv devi İran'daki faliyetlerini durdurdu!

Mercedes'in çatı şirketi olan dünyanın en büyük lüks segment ve ağır vasıta araç üreticisi olan Daimler, ABD'nin ekonomik yaptırımları nedeniyle İran ile olan tüm faaliyetlerini ikinci bir emre kadar tamamen durdurduğunu açıkladı.
GİRİŞ 07.08.2018 14:21 OTOMOBİL
Metin Boyutu
Otomotiv devi İran'daki faliyetlerini durdurdu!

Mercedes'in çatı şirketi olan dünyanın en büyük lüks segment ve ağır vasıta araç üreticisi olan Daimler, ABD'nin ekonomik yaptırımları nedeniyle İran ile olan tüm faaliyetlerini ikinci bir emre kadar tamamen durdurduğunu açıkladı. Mercedes, daha önce İran ile sınırlı düzeyde faaliyet gösteriyordu

Mercedes tarafından yapılan açıklamanın Donald Trump'ın İran ile iş yapan ABD ile yapamaz açıklamasından sonra gelmesi dikkatleri çekti.

 

 


Daimler birkaç saat önce de yerel şirketlerle olan ortaklık üzerinden yürüyen ve Mercedes kamyonlarına dönük üretim ve satış genişlemesini durdurduğunu belirtmişti.


Almanya merkezli şirket, 2016 yılında İran'daki ortaklarıyla Mercedes kamyon üreteceğini ve Fuso araçlarını satışını yapacağını duyurmuştu.

Trump'ın kasım ayından itibaren yaptırımların bir sonraki aşamaya geçerek sertleşeceğini belirtmesinin ardından şirketten yapılan açıklamada, "Mercedes-Benz kamyonlarının üretim ve satışını devam ettirmiyoruz. Mercedes marka binek araçların da satışı yeniden başlamayacak." dedi.

Daimler, bunun yanı sıra İran ekonomisinin ve bu nedenle de otomotiv pazarının beklenenden çok daha zayıf geliştiğini de vurguladı. Şirket yönetimi, başta nükleer anlaşmanın geleceği olmak üzere politik gelişmeleri yakından takip edeceğini söyledi.

Yorumlar

10
 • TÜRK

  1 yıl önce Şikayet Et Yerli ve Mill üretim bu yüzden dönüm noktasıdır amerikanın ambargo uygulağı ülkelerle iş birliği ve ticaret doları ciddi mana da yıkıma uğratacaktır.
  Toplam beğeni
 • Trabzon lu

  1 yıl önce Şikayet Et İran ı sevmem ama ortadaki olumsuz durum bize de yansır Rabb'im yardımcımız olsun
  Toplam beğeni
 • kemal

  1 yıl önce Şikayet Et iranda mercedesmi satiliyorki. Hele sıkiysa peugeot durdursun.
  Toplam beğeni
 • Ben Bilmem

  1 yıl önce Şikayet Et dünyayı karşına alarak yalnızlaşıyorsun ABD!
  Toplam beğeni
 • yağız gökay

  1 yıl önce Şikayet Et iran not al bunu...trump elbet gidecek ama sen var olacaksın...
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.