Dizel araç sahiplerine kötü haber!

Motorin ile benzin fiyatları adeta kafa kafaya geldi. devletin, zamları ÖTV’den karşılamaması halinde motorinin litre fiyatı 7 TL 64 kuruş, benzinin 7 TL 73 kuruş olacak. Aradaki fark yalnızca 9 kuruşa düşecek.

GİRİŞ 12.10.2018 17:23 GÜNCELLEME 12.10.2018 17:24 OTOMOBİL
Dizel araç sahiplerine kötü haber!
Dizel araç sahiplerine kötü haber!

Motorin fiyatları, uluslararası piyasalarda artmaya devam ediyor. Bu artış, Türkiye’de henüz depolara ve ceplere yansımıyor. Ancak, milyonlarca dizel araç kullananlarının aylık akaryakıt faturası bir süre sonra artacak. 

ZAM ÖTV'DEN KARŞILANIYOR

 

 

Devlet, mayıs ayından bu yana benzin ve motorine gelen zammı, ÖTV’den karşılıyor, pompaya yansıtımıyor. Motorinde 1 TL 4 kuruş, benzinde halen 63 kuruş ÖTV’den karşılanıyor.  Devletin bu uygulamaya son vermesi halinde motorinde ÖTV ve yüzde 18 KDV dahil 1 TL 24 kuruş artış yapılması gerekiyor. Bu durumda motorinin halen 6 TL 40 kuruş düzeyinde olan litre fiyatı, 7 TL 64 kuruşa kadar çıkacak. 

FARK 9 KURUŞA KADAR İNECEK

Benzinde, halen 6 TL 99 dolayıda olan fiyat, vergilerle birlikte 74 kuruş artacak. Bu durumda bir litre benzin 7 TL 73 kuruş olacak. Motorinle benzin arasında fark 9 kuruşa kadar inecek. Bu gelişmenin Türkiye’de dizel araç satışlarına da yansıyabileceği belirtiliyor. 

Otogazda da ilginç bir durum yaşanıyor. Devlet, benzin ve motorinde olduğu gibi otogazda da zammı pompaya yansıtmıyor. Otogazda litrede devletin tahsil ettiği ÖTV tutarı, yaklaşık 1 TL’den 15 kuruşa kadar düştü. Devlet, otogazda 85 kuruşu ÖTV’den karşılıyor.

KAYNAK : Habertürk / Olcay Aydilek

ETİKETLER

YORUMLAR 12 TÜMÜ
 • Deli Dumrul 1 yıl önce Şikayet Et
  At alıp binelim.
  Cevapla
 • pirana61 1 yıl önce Şikayet Et
  fiyatlar buraya çıkarsa her şey bir anda kilitlenir tehlikeli bir durum
  Cevapla
 • Fhm 1 yıl önce Şikayet Et
  Devir hibrite yöneliyor
  Cevapla
 • Dogru 1 yıl önce Şikayet Et
  Norvec petrol ureten ve satan bir ulke. Orada benzin ne kadar biliyormusunuz? Mesela İsvec te 10 lira benzin fiyati. Aglamayin burada ayiptir, buyuksunuz yav.
  Cevapla
 • El vicdan 1 yıl önce Şikayet Et
  Vicdan ya norvecde maaslar ne kadar haberin varmi
  Cevapla
 • hür 1 yıl önce Şikayet Et
  düz 10tl yapında rahatlayın dirhem dirhem artacağına tek seferde kilitleyin.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR