Haber 7

Dizel araç sahiplerine kötü haber!

Motorin ile benzin fiyatları adeta kafa kafaya geldi. devletin, zamları ÖTV’den karşılamaması halinde motorinin litre fiyatı 7 TL 64 kuruş, benzinin 7 TL 73 kuruş olacak. Aradaki fark yalnızca 9 kuruşa düşecek.
GİRİŞ 12.10.2018 17:23 OTOMOBİL
Metin Boyutu
Dizel araç sahiplerine kötü haber!

Motorin fiyatları, uluslararası piyasalarda artmaya devam ediyor. Bu artış, Türkiye’de henüz depolara ve ceplere yansımıyor. Ancak, milyonlarca dizel araç kullananlarının aylık akaryakıt faturası bir süre sonra artacak. 

ZAM ÖTV'DEN KARŞILANIYOR

 

 

Devlet, mayıs ayından bu yana benzin ve motorine gelen zammı, ÖTV’den karşılıyor, pompaya yansıtımıyor. Motorinde 1 TL 4 kuruş, benzinde halen 63 kuruş ÖTV’den karşılanıyor.  Devletin bu uygulamaya son vermesi halinde motorinde ÖTV ve yüzde 18 KDV dahil 1 TL 24 kuruş artış yapılması gerekiyor. Bu durumda motorinin halen 6 TL 40 kuruş düzeyinde olan litre fiyatı, 7 TL 64 kuruşa kadar çıkacak. 

FARK 9 KURUŞA KADAR İNECEK

Benzinde, halen 6 TL 99 dolayıda olan fiyat, vergilerle birlikte 74 kuruş artacak. Bu durumda bir litre benzin 7 TL 73 kuruş olacak. Motorinle benzin arasında fark 9 kuruşa kadar inecek. Bu gelişmenin Türkiye’de dizel araç satışlarına da yansıyabileceği belirtiliyor. 

Otogazda da ilginç bir durum yaşanıyor. Devlet, benzin ve motorinde olduğu gibi otogazda da zammı pompaya yansıtmıyor. Otogazda litrede devletin tahsil ettiği ÖTV tutarı, yaklaşık 1 TL’den 15 kuruşa kadar düştü. Devlet, otogazda 85 kuruşu ÖTV’den karşılıyor.

Yorumlar

12
 • Deli Dumrul

  10 ay önce Şikayet Et At alıp binelim.
 • pirana61

  10 ay önce Şikayet Et fiyatlar buraya çıkarsa her şey bir anda kilitlenir tehlikeli bir durum
  Toplam beğeni
 • Fhm

  10 ay önce Şikayet Et Devir hibrite yöneliyor
  Toplam beğeni
 • Dogru

  10 ay önce Şikayet Et Norvec petrol ureten ve satan bir ulke. Orada benzin ne kadar biliyormusunuz? Mesela İsvec te 10 lira benzin fiyati. Aglamayin burada ayiptir, buyuksunuz yav.
  Toplam beğeni
  • El vicdan

   10 ay önce Şikayet Et Vicdan ya norvecde maaslar ne kadar haberin varmi
   Toplam beğeni
 • hür

  10 ay önce Şikayet Et düz 10tl yapında rahatlayın dirhem dirhem artacağına tek seferde kilitleyin.
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.