Haber 7

Tesla'nın en büyük rakibi iflasın eşiğine geldi

Amerikalı milyarder Elon Musk`ın sahibi olduğu elektrikli otomobil markası Tesla`nın en önemli rakiplerinden biri olarak görülen Faraday Future, tüm operasyonlarını durduğunu açıkladı.
GİRİŞ 04.11.2018 12:17 OTOMOBİL
Metin Boyutu
Tesla'nın en büyük rakibi iflasın eşiğine geldi

2014 yılında bir startup olarak faaliyete başlayan şirketin kurucularından Nick Sampson'ın istifası ile, Faraday'ın içine düştüğü durum gün yüzüne çıkmış oldu. Sampson ayrılık kararını duyurduğu mektubunda, Los Angeles merkezli şirketin hem finansal hem de insan kaynağı anlamında iflas ettiğini ve bu şartlar altında kendisi için Faraday bünyesinde bir gelecek görünmediğini belirtti. 
 
Ayrılık kararını duyurduğu mesajında Sampson, "Çalışanlarımızın, ailelerinin ve sevdiklerimizin hayatında yaratacağımız yıkıcı etkiyi bilerek çalışmaya devam edemem. Fakat finansal tablo değişirse, şirkete yeni,den dönmeyi düşünebilirim" ifadesini kullandı.
 
ÇALIŞANLAR ZORUNLU İZNE ÇIKTI
 
Öte yandan, Faraday Future'in CEO'su ve bir diğer kurucusu Jia Yueting'in şirket çalışanlarına gönderdiği e-postada 1 mayıstan sonra şirketten çalışmaya başlayanların izne ayrılmak zorunda olduklarını fakat 1 mayıstan önce çalışmaya başlayanların eğer isterlerse daha az maaş alarak çalışmalarına izin verileceğini kaydetti. CEO'ya göre zorunlu izin en az Aralık ayına kadar devam edecek ve bu süre zarfında yeni yatırım alınmaz ise söz konusu süreç uzayabilecek.
 
Faraday Future'in CEO'su Jia Yueting'in aldığı zorunlu izin kararı Nick Sampson'a göre şirketin faaliyetini durdurması anlamına geliyor. Sampson, "Yaşanan sorunları çözmek için elimden geleni yapmaya çalıştım, fakat karşıma üstesinden gelemeyeceğim bariyerler çıktı. Bu duruma gelindiği için üzgünüm, fakat yapmam gerekeni yapmış bulunuyorum" dedi.
 
2 MİLYAR DOLAR YATIRIM ALMIŞTI
 
Çinli şirketler grubu ve gayrimenkul devi Evergrande Group‘un yan kuruluşu Evergrande Health, kısa bir süre önce 2 milyar dolar karşılığında Faraday Future'in yüzde 45 hissesini devraldı. Yatırımın ardından, şirketin üst düzey yönetimi ve Evergrande arasında anlaşmazlıkların yaşandığı süreç, işten çıkarmalar ve ücret kesintileriyle sonuçlanmış oldu.
 
Faraday'ın 2017'de tanıttığı FF91 modeli, tam şarjla yaklaşık 600 km yol kat edebiliyor. 1050 beygirlik güç üreten motora sahip FF91, 0’dan 100’e 2.39 saniyede çıkıyor. Yakın bir zaman içinde yeni bir yatırım bulamaması durumunda, 2026 yılında üretim kapasitesini 150 bin adete çıkarmayı hedefleyen Faraday'ın geleceğinin tehlikede olduğu belirtiliyor.

Yorumlar

5
 • DünyacaÜnlü

  11 ay önce Şikayet Et Bu şirket efsaneee! Alın her şeyiyle!
 • Doğrucu Davut.

  11 ay önce Şikayet Et 2 milyar para vereceksin. Lisansını o paraya alacagiz. Enayi olmayalım.
 • Gölge

  11 ay önce Şikayet Et Volvo’yu çin’e kaptırdınız bari bu şirketi satarlar ise alın hisselerini.Hazır alt yapı ve fabrika ekipmanlarını alıp getirin.
  Toplam beğeni
 • ugur gurbetci

  11 ay önce Şikayet Et bin beygir 600 km menzil !!!, toplayın yerli mühendisleri yollayın abd ye sonra incelesinler , iyi bir teknoloji ise , 2 miliyar dolarrı verip alalım , yerli otobile katkı olsun !!!
  Toplam beğeni
  • Helal

   11 ay önce Şikayet Et Bu gurbetçiler çok zeki ve Türkiye aşığı oluyor
   Toplam beğeni
 • ercu

  11 ay önce Şikayet Et biz alalım.
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.