Haber 7

Araç sahipleri dikkat! Ceza yazılmaya başlandı

Son dönemlerde trafik terörüyle mücadelede teknolojik gelişmeleri daha sık kullanan İçişleri Bakanlığı, drone uygulamasının ardından EDS üzerinden ceza kesmeye de başladı.
GİRİŞ 06.12.2018 15:53 OTOMOBİL
Metin Boyutu
Araç sahipleri dikkat! Ceza yazılmaya başlandı

Türkiye'de her geçen gün daha da artan trafiğe kayıtlı araç sayısı ve sürekli büyüyen şehirler, İçişleri Bakanlığı'nın denetim anlamında teknolojiyi daha sık ve etkin kullanmasını da beraberinde getirdi.

 

 

Son dönemlerde helikopter ve drone kullanılan denetim görüntülerini yeni dönemde EDS üzerinden yapılan denetlemeler izledi.

Aynı görüntüyle birden fazla ceza işlemi uygulanabiliyor

 

 

İstanbul'da hızlı bir şekilde başlatılan ve kısa zamanda çok sayıda ceza işlemi uygulayan sistem 455 kameraya izleniyor. Bu kameraların kimisi kırmızı ışıkları, kimisi emniyet şeridini, kimisi tramvay yolunu denetlerken, bazı kameralar da yaya yolundaki görüntüleri merkeze aktarıyor.

Kural ihlali yapan sürücüler bu kameralar tarafından ön cepheden görüntüleniyor. Bu görüntüye göre aynı anda sürücüye hız ihlali, emniyet kemeri ve cep telefonuyla konuşma gibi farklı ihlallerden ceza kesilebiliyor. Eğer sürücü hem emniyet kemerini takmamış hem de bu esnada cep telefonuyla konuşmuşsa, tek bir kare ile her iki konuda da ceza kesiliyor.

e-Devlet'ten kontrol edilebiliyor

Uygulamanın hayata geçmesinin ardından kısa sürede binlerce sürücü farklı trafik cezalarıyla yüz yüze kaldı. Cezaların büyük çoğunluğunun emniyet kemeri takılmaması nedeniyle olduğu öğrenilirken, ikinci sırada direksiyon başında cep telefonu ile konuşmanın geldiği kaydedildi.

Sürücüler kendilerine sürpriz olan bu cezaları e-Devlet üzerinden sorgulayabiliyor.

Yorumlar

9
 • Cezza

  4 ay önce Şikayet Et Cezalar hep maddi.surucunun umrunda mı ki ,birsey olmaz cezayı öderim diyor.
 • vatandaş1

  4 ay önce Şikayet Et olması gerekeni yapıyorlar, bizim insanımız başka türlü bu kurallara uymaz... bu uygulamaları aynı şekilde yayalara içinde getirsinler. Sürücülerden beter kural bilmezler...
 • vatandaş

  4 ay önce Şikayet Et o drone bir gün adapazarında domuş, minibüs, belediye otobüsü hattında çekim yapsın ve aslında trafik kuralının henüz icat edilmediğini görsün...
  Toplam beğeni
 • Kayseri

  4 ay önce Şikayet Et Darisi kayseriye insan trafige cikmaya korkuyor
  Toplam beğeni
 • ümmetçi

  4 ay önce Şikayet Et çok insafsızca bir uygulama 50 30 denilen yerde bu hızda gitmek mümkünü
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.