Haber 7

On binlerce kişiye müjde! 40 bin aracın geçmişi temizlenecek

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Başkanı Aydın Erkoç, gümrüklerde el konulan araçlara yönelik düzenlemeyle on binlerce kişinin mağduriyetinin giderileceğini belirterek, "40 bini aşkın aracın geçmişi temizlenecek. Vatandaş ister aracını kullanabilecek isterse satacak." dedi.
GİRİŞ 11.07.2019 14:43 OTOMOBİL
Metin Boyutu
On binlerce kişiye müjde! 40 bin aracın geçmişi temizlenecek

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Başkanı Aydın Erkoç, gümrüklerde el konulan araçlara yönelik düzenlemeyle on binlerce kişinin mağduriyetinin giderileceğini belirterek, "40 bini aşkın aracın geçmişi temizlenecek. Vatandaş ister aracını kullanabilecek isterse satacak." dedi.

 

 

Erkoç, AA muhabirine, TBMM gündeminde bulunan ve gümrüklerde el konulan araçlara ilişkin düzenlemeleri de içeren torba teklif hakkında değerlendirmede bulundu.

Yurt dışından getirilen araçlarla ilgili 10 yıldır devam eden davalar olduğunu anımsatan Erkoç, söz konusu düzenlemeyle devletin yaklaşık 2 milyar lira gelir sağlayabileceğini söyledi.

 

 

Yurt dışından getirilirken el konulan araçlarla ilgili düzenlemenin bir ihtiyaç olduğunu ifade eden Erkoç, "Gümrüklerde el konulan araçlar konusunda getirilecek düzenlemeyle on binlerce kişinin mağduriyeti ortadan kaldırılacak. 40 bini aşkın aracın geçmişi temizlenecek. Vatandaş ister aracını kullanabilecek isterse satacak." diye konuştu.

ŞARTLAR YERİNE GETİRİLİRSE ARAÇ SAHİBİNE VERİLECEK

Erkoç, düzenlemeye göre, taşıtın tasfiyesinin tamamlanmamış olması, 31 Aralık 2019'a kadar ilgili gümrük idaresine başvurulması ve taşıtın ilk iktisabında ödenmesi gereken özel tüketim vergisinin (ÖTV) yüzde 25'inin ilgili tahsil dairesine ödenmesi şartlarının birlikte gerçekleşmesi halinde, araç hakkında el koyma ve müsadere kararının verilmeyeceğini bildirdi.

Mevcut el koyma kararının bu durumda kaldırılacağını ve el konulan aracın sahibine iade edilmesine karar verileceğine dikkati çeken Erkoç, iadesi talep edilen ulaşım araçlarının muhafazasına ilişkin masrafların da araç sahibince ödeneceğini dile getirdi.

ÖTV İNDİRİMİNİN ETKİSİ

30 Haziran'da sona eren "sıfır otomobil alımında ÖTV indirimi" uygulamasının sektöre etkisini de değerlendiren Erkoç, şunları kaydetti:

"ÖTV'deki indirimin sona ermesi yurt dışından araç getiren arkadaşları rahatsız ediyor, ama 70 bine yakın ikinci el araç alıp satanlar da mutlu oluyor. Çünkü sıfır otomobillerin ÖTV'leri indirildiği zaman ikinci elde ciddi bir durgunluk oldu. Bu araçlarda tekrar ÖTV indirimine gidilmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Vatandaşlar da buna göre hesaplarını yapmalı."

Yorumlar

13
 • Anadolu

  3 ay önce Şikayet Et Bahse konu araçlar, yurda kaçak yollarla sokulmuş vergisi ödenmemiş araçlar. Hatta bazı bürokratların bindiği ultra lüks araçlar, yine zenginlere özel bir yasa doğuyor, oldu olacak kaçakçılara bir de madalya takın tam olsun. Allah var ve her şeyi görüyor !!! Bizim gariplerde 29bin tl faturalı aracı ötv ile 61 bin tl ye alalım. Mazlumun ahı indirir şahı.
 • Bi Dost

  3 ay önce Şikayet Et Satıcıların cebine göre değil, vatandaşın isteği ve cebine göre karar alınmalı, biz araç al-sat'çıları zengin etmeye mi uğraşacaz yani...
  Toplam beğeni
 • Yozgatlı Fetih1453

  3 ay önce Şikayet Et Türkiye'de milletin yarısı çoktan hurdaya çıkması gereken arabalara biniyor. Çürümüş paslanmış her yeri dökülen 25 30 senelik arabalarla ölüme meydan okuyoruz. Avrupada 10 15 yaşındaki arabalar 5 10 bin lirayken bizde 70 80 bin lira. Lütfen yurtdışından araba getirmeyi kolaylaştırında doğru düzgün arabalara binelim. Onların hurdaya çıkardıkları bizim kuş serisine 10 çeker
  Toplam beğeni
 • Misafir

  3 ay önce Şikayet Et Birde butun araclar icin muayene affıda yapilsin lutfen...
  Toplam beğeni
 • Mert

  3 ay önce Şikayet Et İşin sonu hep paraya geliyor! İstediğini yap para varsa iş bitiyor
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.