Kabaran kekin sönmemesi için ne yapılır? Seksenler Rukiye Anne'nin kek kabartma tüyoları

Genellikle çay ve kahve saatlerinin vazgeçilmezi yüzyıllardır yapılan kek, hem pratik hem de evde bulunan malzemelerle pişirildiğinden dolayı neredeyse haftanın her günü yapılan kekin kabarması için dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar var. Peki kek nasıl kabarır? Kabaran kekin sönmemesi için ne yapılır? sorularının yanıtını haberimizin detaylarından öğrenebilirsiniz.

GİRİŞ 14.11.2019 08:30 GÜNCELLEME 14.11.2019 08:31 Pratik Bilgiler
Kabaran kekin sönmemesi için ne yapılır? Seksenler Rukiye Anne'nin kek kabartma tüyoları
Kabaran kekin sönmemesi için ne yapılır? Seksenler Rukiye Anne'nin kek kabartma tüyoları

Kek, yapımı kolay gibi görünse de mutlaka püf noktalarına dikkat edilmesi gereken bir lezzettir. Hamuru hazırlanırken yapılan tek bir hata kekin hamur kalmasına neden olabilir. Kek yaparken en çok karşılaşılan durum kekin içerisinin hamur kalması, kek hamurunun kabarmaması ve kek piştikten sonra ortasının sönmesi veya çökmesidir. Yaşanan bu durum özellikle misafirleriniz yoldaysa ya da ''Sana kek yapacağım'' sözü verdikleriniz heyecanla o keki yemeyi bekliyorlarsa çok üzücü oluyor. Harika bir kek yapmak için adımları dikkatlice yaptığınızı düşünseniz de kek pişirmek biraz marifet ister. Peki tüm aşamalarını olması gerektiği gibi yaptığınız bu kek neden söndü? 

- Kekinizin aniden sönmesinin ve asla kabarmamasının birçok nedeni olabilir. Bunun başlıca sebeplerinden biri elbette ki ısı değişimleri. Siz kekinizi her ne kadar doğru adımlarla yapmış olursanız olun eğer fırınınızı uygun sıcaklıkta ısıtmamışsanız ya da pişme aşamasında sürekli fırının kapağını açıp kapatıyorsanız o kekin sönme ihtimali yüksektir. 

- Tariflerde özellikle fırınınızı önden belli bir sıcaklıkta ısıtmanız gerektiği ve belli bir sıcaklıkta pişirmeniz gerektiği yazar. İlk 20-25 dakika bu ısıyla asla oynamadan, fırının kapağını açıp ısı değişimleri yaşatmadan kekinizi pişirin. Daha sonraki aşamalarda da içinin pişip pişmediğini kontrol etmek amacıyla sert bir cismi (bıçak, çatal gibi) aniden kekin içerisine batırmayın. Maksimum birkaç kez kürdanla test edin. Keke dokunduracağınız sert ve keskin cisimler kıvamının bozulmasına neden olabilir. Bu şekilde pişirmeye ve test etmeye özen gösterin.

kekin sönmemesi için ne yapmalı

- Kekin kabarmamasının ya da sönmesinin bir başka nedeni ise fırınınızın ta kendisi. Fırının pişirme performansı, her yere eşit miktarda ısıyı dağıtamıyor olması, kapağında yaşanan tam kapanmama ve ısıyı içinde tutama problemleri kekinizin sönmesine neden olabilir. Özellikle daha hızlı olması bir şekilde pişmesi için fanlı programlarda pişirdiğiniz keklerde bu sorunu yaşamanız olası. Bu nedenle ısıyı doğru yayan bir fırın kullandığınızdan emin olun.

kek neden söner

- Bir diğer sorun da tarifte kullanılan malzemelerin bayat olması. Özellikle yumurtanın bayat olması kekin iyice kabarmamasına neden oluyor. Kabartma tozunun kullanım tarihinin geçmiş olması ya da uygun şekillerde saklanmamış olması da kekin sönmesine neden olur. Yapılan bir diğer hata ise kek pişince hemen dışarıya çıkarmak. Bu şekilde kekinizde aniden sönmeler görebilirsiniz. Sönmeyi bırakın kekiniz çökebilir.

ETİKETLER

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR