Hangi besinler nasıl saklanmalı?

Mutfaktaki besinlerle alakalı en fazla istediğimiz şey çabuk bozulmaması ve uzun ömürlü olmasıdır. Peki besinlerin bozulmaması içi ne yapılmalıdır? Püf noktaları nelerdir? Haberimizin ayrıntıları için sayfamızın içeriğine göz atınız...

GİRİŞ 20.05.2019 08:03 GÜNCELLEME 20.05.2019 10:22 Pratik Bilgiler
Hangi besinler nasıl saklanmalı?
Hangi besinler nasıl saklanmalı?

Besinler doğru saklanmadığı zaman çürüyebilir ve zehirlemeye yol açabilir. Ciddi sağlık sorunlarını yaşamamak adına bazı temel bilgilere vakıf olmanız gerekmektedir. Zehirlenme en çok süt ve süt ürünlerinden meydana gelmektedir. O nedenle bu ürünleri saklarken oldukça dikkatli olmaya özen göstermeliyiz. Hangi besinler nasıl saklanmalıdır? Püf noktaları nelerdir? İşte, yanıtları...

Hangi besinler nasıl saklanmalı?

HANGİ BESİNLER NASIL SAKLANMALIDIR?

- Sütü kesinlikle buzdolabının iç kısmında bulunan rafında muhafaza etmemeye özen gösteriniz. Hava almamasını sağlayınız. Açtıktan sonra 3 gün içerisinde tüketmeye çalışınız.

- Dondurmayı buz dolabında 2 ve 4 arası muhafaza edebilirsiniz. Daha fazla kalan dondurma tazeliğini yitirir.

- Domatesler buzdolabında ve plastik poşetlerde oldukça çabuk bozulur, bu nedenle kağıt paketler kullanmaya özen gösteriniz.

- Tereyağı bozulmaya meyilli bir başka süt ürünüdür. Hava almayacak şekilde streç kağıdına sarıldıktan sonra buzdolabında 1 ay, derin dondurucuda 6 ay olmak şartıyla muhafaza edebilirsiniz.

İzmir tulumu, mihaliç, eski kaşar peyniri ve hellim gibi katı peynirler hava almayacak şekilde streç kağıdına sarıp, taze kalması için buzdolabında 3 veya 4 hafta saklayınız.

peynir nasıl saklanır

Taze kaşar peyniri, dil peyniri gibi yumuşak peynirler paket açıldıktan 3 veya 4 hafta, krem peynirler ise 2 hafta süresince buzdolabında tazeliğini korumaktadır.

- Meyveleri yemeden önce yıkayıp buzdolabına koymanız çabuk bozulmalarına yol açacaktır. Meyve ve sebzeleri bir arada saklamayınız. Çünkü bazı meyveler etilen gazı üretir ve gaz yanındaki sebzelerin daha çabuk bozulmasına sebebiyet olmaktadır.

- Etleri buzdolabının en soğuk kısmında 2 ile 4 derece arasında muhafaza ediniz. Çiğ etleri bir tabağa koyduktan sonra sularının başka yiyeceklere bulaşmaması için ayrıca plastik bir poşetin içine koyunuz.

Püf nokta: Alışveriş yaparken et reyonunda en sonda kalan eti talep ediniz. Sondaki kalan et her zaman için tazedir.

ETİKETLER

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR