Haber 7

Yenikapı sil baştan yenileniyor

Yenileme alanı ilan edilen Yenikapı’da, Marmaray İstasyonu ile sahil yolu arasındaki 60 bin metrekarelik alandaki yapılar yıkılacak.
GİRİŞ 23.11.2014 06:31 Projeler
Metin Boyutu
Yenikapı sil baştan yenileniyor

Bakanlar Kurulu Kararı ile ‘yenileme alanı’ ilan edilen ve Yenikapı Marmaray İstasyonu ile sahil yolu arasındaki 60 bin metrekarelik bölgenin çehresi sil baştan yenileniyor. Mülkiyeti İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Fatih Belediyesi, TCDD, özel şahıslar, Yedikule Surp Prigiç Ermeni Hastanesi, Ermeni kiliseleri ile Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Sultan Murat Vakfı’na ait, 1’inci Derece Arkeolojik Sit Alanı olan bölgede, tescilli tüm yapılar korunuyor. Hürriyet'ten Fatma Aksu'nun haberine göre, eser niteliğindeki binalar dışında, Kennedy Caddesi (sahilyolu) üzerindeki tüm yapılar yıkılıp kamulaştırılarak yeşil alan oluyor. Buna karşılık, bölgenin iç kesimlerinde 3-4 katı geçmeyen yeni ticaret, konut ve konaklama alanları planlanıyor.

BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ'NDE DE KABUL EDİLDİ

Fatih Belediyesi’nce hazırlanıp, İstanbul 3 No’lu Koruma Kurulu’nca uygun bulunan projenin, uygulama imar planına işlenmesine ilişkin teklif, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nce oy çokluğuyla kabul edildi.

Yorumlar

6
 • ahmet demir

  4 yıl önce Şikayet Et gökdelen sayısı çok az en az sahil kenarında 100 gökdelen daha yapılmalı :) ,Allah bilir hangi işadamlarına yine havadan milyar dolarlar kazandıralacak,sanayi yok,teknoloji yok varsa yoksa inşaat Allah akıl fikir versin
 • ramazan

  4 yıl önce Şikayet Et yiyin efendiler yiyin,,,,
  Toplam beğeni
 • ahmetdemokrat

  4 yıl önce Şikayet Et birde akdeniz sahilleri mafyadan, yapılardan temizlense.sahil herkese açık hale getirilse
  Toplam beğeni
 • Mehtap

  4 yıl önce Şikayet Et yıkın gökdelen yapın 10 bin kişi yaşıyorsa yerleşim kapasitesini 100 bin kişiye sonrada bu trafik ne diye dövünün
  Toplam beğeni
  • İ.M.Ç.

   4 yıl önce Şikayet Et Kişiyi artacakken trafiği çözüm olmayacak.
  • HaNeCe

   4 yıl önce Şikayet Et Sayın davut sen konuşta aydınlanalım o zaman. Şehir ve trafik hakkında.
   Toplam beğeni
  • Mehtap

   4 yıl önce Şikayet Et içi boş insanların anlayamayacağı bir yorum du
  • davut

   4 yıl önce Şikayet Et sadece konuşmak için yapılmış boş bir yorum
 • HASAN

  4 yıl önce Şikayet Et aslında yedikule k.mustafapaşa hatta tüm fatih yeniden yıkılıp yapılması lazım bir çok izbe ev var..oralarda..
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.