Haber 7

Bedava kale dağıtıyorlar! Tek şartı var

İtalya, yerel turizme ivme kazandırmak amacıyla vatandaşlara bedava kale, çiftlik ve tarihi bina dağıtıyor. Tek şart bakımsız kalan bu tarihi binaları restore etmek
GİRİŞ 19.05.2017 16:01 Projeler
Metin Boyutu
Bedava kale dağıtıyorlar! Tek şartı var

İtalya Altyapı ve Ulaştırma Bakanlığı, Facebook sayfasında yayınladığı ilanla ülkedeki bazı kaleleri, çiftlikleri ve tarihi binaları ücretsiz olarak binaların bakımını üstlenecek kişilere dağıtacağını duyurdu. Binaların yeni sahipleri, bu tarihi alanların restorasyonundan da sorumlu olacak.


 
İtalya hükümeti bu yolla bakımsız tarihi eserlerin yenilenmesi işini sahiplerine devrederek bu maliyetten kurtulmuş olacak. Ayrıca çoğu ülkenin ücra köşelerinde olan bu binaların yenilenmesiyle yerel turizmin canlandırılması amaçlanıyor.
 
İlk aşamada 100’ü aşkın binayı ücretsiz olarak dağıtmayı planlayan hükümet, daha sonra 200 binayı daha listeye eklemek istiyor.


 

Yorumlar

10
 • ankara

  1 yıl önce Şikayet Et Adamların restore edecek parası yok virane olmus binaları bir umut böyle kurtarabilirmiyiz diyorlar anlamayan için kocaman söyleyim ÜLKE BATIYOR YARDIM EDİNDE İTALYA BATMASIN DİYORLAR bunu bile milletimiz bak avrupalı böyle söşle diyorya ne diyeyim :(
  Toplam beğeni
 • hayrullah

  1 yıl önce Şikayet Et bizde olsa hemen tokiye muteahhite devir sonra gelsin residans. medeniyet farklı birsey
  Toplam beğeni
 • Erdal

  1 yıl önce Şikayet Et Bizde olsa bedava alınan kale piriket ile beton ile yapılır üstüne çakma taş yapistirilip tarihi eser diye sunulur yada tamir için alıp komple yikariz yerinde bina dileriz Fransa'da bu tıp yerler genelde bı dernek kurulur gönüllü ustalar o eserin yapıldığı dönemdeki alet edavat ve teknik ile orijinaline uygun yeniden yapılır ve emin olun adamlardaki o gönüllü ustaların yaptığı isi Türkiye'de en baba ustayim' diyen bile yapamaz taşları bile o dönem hangi taş ocağından taş çekilmiş işe gene ordan çekiyorlar
  Toplam beğeni
 • mert

  1 yıl önce Şikayet Et Bence bir tanesini Nusret hemen alsın . Hem ambiyansı güzel hemde et için güzel bir satış yeri olur. Biraz çevre düzenlemesiyle harika olur.
  Toplam beğeni
 • emanetçi

  1 yıl önce Şikayet Et Darısı bizimkilerin başına.Bizlerde osmanlı ve selçuklu kale vs kullanıma açmalıyız ama tabii meyhane veya kumarhane değil de misafirhane veya daha yaralı bir şekilde düzenleme yapılabilir.
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.