Haber 7

Büyük İstanbul Tüneli için start verildi

İstanbul'da günde 6,5 milyon kişinin kullanması planlanan hem karayolu hem demiryolu geçişleri bulunacak Büyük İstanbul Tüneli için start verildi.
GİRİŞ 28.07.2017 13:52 Projeler
Metin Boyutu
Büyük İstanbul Tüneli için start verildi

Panama bayraklı araştırma gemisi "Fugro Scout", zemin etüdü için geldiği İstanbulBoğazı'nda çalışma yapmaya başladı.

84 METRELİK GEMİ ÇALIŞMAYA BAŞLADI
 
Zemin araştırma gemisi Fugro Scout dün geldiği İstanbul Boğazında bugün bir römorkör eşliğinde çalışmaya başladı. 84 metre uzunluğunda, 20 metre genişliğindeki Fugro Scout'un uzun bir süre İstanbul Boğazı'nda kalacağı öğrenildi. Geminin yapacağı sondaj çalışmalarının ardından tünelin geçirileceği kesin güzergah tespit edilecek. Bu işlemlerin ardından projeye ilk kazma vurulacak.
 
DÜNYANIN EN BÜYÜĞÜ OLACAK
 
Tünelin büyüklüğü ve kapsamıyla dünyada ilk olacak projede tek tüpte hem kara yolu hem de demiryolu bulunacak. Tünelin orta bölümünde demiryolu, üst ve alt katlarda ise lastik tekerlekli araç geçişine uygun iki şeritli yol yer alacak. Tünel; TEM Otoyolu, E-5 Karayolu, KuzeyMarmara Otoyolu ve 9 metro hattıyla entegre edilecek. Yap-İşlet-Devret modeliyle yapımına başlanmasının ardından 5 yıl içinde tamamlanması hedeflenen tünelin kullanıma geçmesiyle Avrupa Yakası'nda İncirli'den, Anadolu Yakası'nda Söğütlüçeşme'ye, 31 kilometre uzunluğunda 14 istasyondan oluşacak hızlı metroyla yaklaşık 40 dakikada ulaşılacak..zAvrupa Yakası'nda Hasdal Kavşağı'ndan Anadolu Yakası'nda Çamlık Kavşağı'na karayoluyla yaklaşık 14 dakikada geçilecek. Hattan günde 6,5 milyon kişinin yararlanması bekleniyor.

Kaynak : DHA

Yorumlar

5
 • murti

  2 yıl önce Şikayet Et 10$ geçiş ücreti koyup insanlar geçemedikten sonra yapsan ne olacak?Avrasya köpüsünü yapıldı da noldu?Kaç kişi kullanıyor , gidiş geliş 30 küsür lira verip ??
 • İsmail Y.

  2 yıl önce Şikayet Et Haydi Bismillah.
  Toplam beğeni
 • burak içkan

  2 yıl önce Şikayet Et herkesin gözünden kacıyor sunu belirteyim . bu adımlar büyük ipek yolu projesinin temel ayaklarından biri . yani kısacası dünyanın en buyuk ekonomisi ve güclü türkiyesi adamında atılan güzel adımlar.ülkemize hayırlı olsun
  Toplam beğeni
 • superman

  2 yıl önce Şikayet Et boğaz geçişleri düzeldi,artık şehir içi tünellere öncelik verilmeli,büyükçekmece hava alanı arası trafik hep kilit buraya yapılacak tünel büyük rahatlık sağlayacaktır.
  Toplam beğeni
 • halil

  2 yıl önce Şikayet Et orasida yagmurda kapatilmasinda
  Toplam beğeni
  • Ramo

   2 yıl önce Şikayet Et kapasitene hayran oldum.
   Toplam beğeni
  • istanbullu

   2 yıl önce Şikayet Et tedbiren kapatılıyor.
   Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.