Karaciğer yağlanması nasıl anlaşılır?

Karaciğerde yağlanma başta böbrek ve tansiyon hastalıkları olmak üzere birçok rahatsızlığa neden olur. Peki, karaciğer yağlanması nasıl belli our?

GİRİŞ 14.02.2017 14:33 GÜNCELLEME 14.02.2017 14:33 SAĞLIK
Karaciğer yağlanması nasıl anlaşılır?
Karaciğer yağlanması nasıl anlaşılır?

Karaciğer yağlanması ya da yağlı karaciğer hastalığı, %10 ila 20 oranında görülen bir sağlık sorunudur. Karaciğerde yağ hücrelerinin birikmesi şeklinde ortaya çıkar. Karaciğer yağlanmasına çok fazla alkol tüketmek sebep olabilir ancak son zamanlarda görülmesindeki artışın nedeni obezitenin görülme oranının da artmasıdır. Karaciğer yağlanması, kronik böbrek hastalığı ve yüksek tansiyon ile ilişkilidir. Bunun yanında çok fazla yağ hücresi karaciğerin enflame olmasına ve hasar görmesine yol açabilir.

Bu süreç sonunda siroz ve karaciğer yetmezliği ortaya çıkar. Karaciğerde yağ birikmesi genellikle belirti vermez. Teşhis koymak için doktorun çeşitli testler yapması gerekir. Eğer obez veya şeker hastası iseniz, doktorunuz karaciğer yağlanmasıve böbrekler ile ilgili risk faktörlerini değerlendirebilir.

Karaciğer bölgesinde biraz yağ olması normal olmasa da önemli bir hasara yol açmayabilir. Ancak kişi kilo aldıkça durum, alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığına dönüşebilir. Alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığında yağ hücreleri karaciğerin toplam ağırlığının %5-10’una denk gelir.

Bu durum karaciğerde enflamasyona yol açıp, nonalkoliksteatohepatik şikayetinin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Hastalığın bu formu aşırı alkol tüketiminin neden olduğu hasarlara benzese de, çok az veya sıfır alkol tüketen insanlarda görülür. Karaciğer yağlanması organda yara dokularının oluşmasına ve sertleşmesine doğru ilerleyebilir. Sonunda kalan kısım, yara dokusunun üstlenmesi gereken görevlere yetişemez. Yağlı karaciğer hastalığının tıbbi bir tedavisi yoktur. Kişinin sağlıklı bir kiloda kalması, iyi beslenmesi ve içtiklerine dikkat etmesi gerekir.

Böbrekler, karaciğerle beraber çalışarak vücuttaki atıkları ve kimyasalları temizlerler. Böbrekler kırmızı kan hücresi üretir, kandaki atık maddeleri idrar yoluyla vücut dışına atarlar. Vücut sıvılarını, sodyum, potasyum, kalsiyum dengelerini düzenler ve hormon salgılarlar. Yapılan araştırmalara göre karaciğer yağlanması ve böbrekler arasındaki ilişki kronik böbrek hastalığı ile ilgilidir.

Karaciğer yağlanması olan kişilerde kronik böbrek hastalığı riski %69 oranında artar. Yağlı bir karaciğer ayrıca böbrek hasarını ve enflamasyonunu artırabilecek maddeler de salgılar. Yüksek tansiyon riskiyle ilişkili olan bir karaciğer enzimi vücut yağlarının dağılımından etkilenmektedir. Obezite de karaciğer yağlanması ve böbrekler ile ilgili problemlerin ortak bir risk faktörüdür.

 

KAYNAK : Hemen Sağlık

ETİKETLER

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR