Haber 7

Diş eti hastalıklarını tetikleyen 5 neden

Ağız ve diş temizliğinin yeterince yapılmadığı durumlarda ortaya çıkan diş eti rahatsızlıklarının neden olduğu faktörleri açıkladık...
GİRİŞ 01.02.2018 07:27 Sağlık
Metin Boyutu
Diş eti hastalıklarını tetikleyen 5 neden

Her gün düzenli olarak diş fırçalama ve ağız bakımı ile üstesinden gelinebilen diş eti rahatsızlıkları, tedavi edilmediği takdirde diş kayıpları ile sonuçlanabiliyor. Ağrı vermemesi nedeniyle pek çok kez gözden kaçan bu rahatsızlık, ilerleyen zamanlarda kalp damar hastalıkları ve diyabet gibi önemli hastalıklara da zemin hazırlayabiliyor.

Peki diş eti rahatsızlıklarına neden olan hususlar neler?

1- Sigara

Yapılan çalışmalar sonucu, sigara kullanımının diş eti rahatsızlığına yakalanma riskini 4 kat arttırıyor. Ayrıca bağışıklık sisteminde enfeksiyonlara neden olarak antikor üretimini azaltıyor, bu da diş eti hastalıklarını tetikliyor.

2- Bakteri plağı

Yemek artıkları doğru şekilde temizlenmediği zaman diş boşluklarında bakteriler üreyebiliyor. Bu bakterilerde zararlı maddeler üreterek diş eti hastalıklarına neden oluyor.

3- Hormonal farklılıklar

Hamilelik döneminde hormonal değişiklikler olduğundan dolayı diş etlerinde kanama, hassasiyet, şişlik ve kızarıklık oluşabiliyor.

4- Stres

Günlük hayatta edinilen diş sıkma ve diş gıcırdatma gibi alışkanlıklar, diş eti çekilmelerine neden olabiliyor.

5- Şeker hastalığı

Uzmanlar, şeker hastalarının diş eti sağlığı açısından daha yüksek riske sahip olduklarını vurguluyor. Şeker hastalığı, tükürükteki azalmayla beraber ağız kuruluğuna ve damarlarda hasara neden olarak diş etlerini enfeksiyonlarına davetiye çıkarıyor.

Henüz Yorum Yapılmadı

Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.