Haber 7

Kırmızı alarm! Anne babalar bu salgına aman dikkat!

El, ayak ve ağız hastalığı özellikle 5 yaş altı çocuklarda görülen oldukça bulaşıcı bir viral hastalık. Nadiren daha büyük çocuklarda ve yetişkinlerde görülebilir.
GİRİŞ 23.05.2018 10:12 SAĞLIK
Metin Boyutu
Kırmızı alarm! Anne babalar bu salgına aman dikkat!

Ateş, boğaz ağrısı, iştahsızlık, halsizlik bulguları ile başlayan, ağız içerisinde ve ağız çevresinde, avuç içi ve ayak tabanında görülen döküntüler ile kendini belli eden el-ayak-ağız hastalığı, “kreş hastalığı” olarak da biliniyor.

El ayak ağız hastalığının çoğunlukla kendi kendini sınırladığını, ağır hastalık tablosuna neden olmadığını söyleyen Dr. Koray Akay, hastaların 5 ile 10 gün içerisinde kendiliğinden iyileştiğini söylüyor.

 

 

BAHAR AYLARINDA ARTIYOR

El, ayak ve ağız hastalığının özellikle ilkbahar ile sonbahar başı arasında görüldüğünü belirten Akay, “Hastalığın tanısı tüm dünyada yaygın olarak hastanın yaşı, klinik bulguları, döküntülerin özellikleri ve döküntülerin bölgesel dağılımı ile klinik olarak konulmaktadır” diyor.

BULAŞICILIK NASIL ÖNLENİR?

Hastalığın, büyük oranda solunum yoluyla geçtiğini ve çok bulaşıcı olduğunu vurgulayan Dr. Akay, “Genellikle hastalığın ilk haftasında bulaşma oranı daha fazladır. El ayak hastalığı olan çocuğun sık sık eli su ve sabunla yıkanmalı, temas ettiği noktalar temizlenmeli, oyuncak, yeme içme kapları paylaşılmamalı, sarılma gibi durumlardan uzak durulmalıdır” önerisinde bulunuyor.

ÖZEL BİR İLACI YOK

El, ayak ve ağız hastalığından korunmada etkinliği ve güvenilirliği kanıtlanmış bir aşı yoktur ve tedavisi için özel bir ilaç da bulunmuyor. Döküntü olan bölge kaşınmamalı, alkolle temizlenmemeli. Çoğunlukla hastalığın hafif belirtiler ile seyretmesi ve kendi kendine düzelmesi bekleniyor. Bununla birlikte gereken hastalarda, mevcut durumları hafifletmek için ağrı kesici ve ateş düşürücüler ile boğaz ağrısını azaltmak için gargara ve spreyler öneriliyor. Yeterli sıvı ve beslenme desteği alamayan çocuklarda ise sıvı-beslenme desteği yapılıyor.

Yorumlar

4
 • la.galibe.illallah

  8 ay önce Şikayet Et Suriyeliler den bulaştı
 • vatandaş 1453

  8 ay önce Şikayet Et benim çocuklarada bulaştı geçen sene,sağolsun aile hekimi bi karışım yazdı,eczacı yaptı verdi, geçti...şurup gibi ağzı 2 damla damlattık.
 • sezgin zaza

  8 ay önce Şikayet Et 3 çocuğum ve yeğenlerim bi ay önce hepsi oldu biraz geç kalmadınız mi yaz geldi
  Toplam beğeni
 • Anne

  8 ay önce Şikayet Et Uçuk gibi desenize. Oda aktifken çok bulaşıcı da.
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.